Přestože je památková péče oborem poměrně mladým, o jejím vývoji v podmínkách českých zemí toho stále víme překvapivě málo. Do velké míry je to dané skutečností, že dosavadní pozornost se soustředila zejména na Prahu – nejen na zdejší kauzy v čele s velkou asanací a ustavením Klubu Za starou Prahu, ale také na klíčové instituce, které zde sídlily, a vůdčí osobnosti oboru, které v nich měly hlavní zázemí. Stranou zájmu byla situace v „menších městech“ – ať už šlo o pozdější krajská centra, nebo venkovská či příhraniční městečka. Právě v těchto sídlech se přitom koncentruje převážná většina našeho kulturního dědictví včetně jeho nejhodnotnějších součástí; právě na „malých městech“ se rozhodovalo o tom, do jaké míry si česká krajina v nejširším slova smyslu zachová svůj historický charakter.

A právě malým městům a ochraně památek se věnuje nová publikace Boj o malé město (1900–1960). Příběhy památek a jejich lidí. Kolektiv autorek a autorů soustředěných kolem Ústavu dějin umění a Masarykova ústavu a archivu Akademie věd České republiky se v ní věnuje otázce, jak vypadala památková péče v první polovině 20. století mimo hlavní město, do jaké míry ji v regionech určovaly místní poměry a do jaké naopak kontakty s centrem. Pozornost přitom soustředí jak na konkrétní kauzy, tak na aktéry – tedy na ochránce památek z řad nadšenců, odborníků, politiků i úředníků.

Kniha je členěna do tematických kapitol podle typů památek, za kterými vždy následuje výběr případových studií, charakteristických dobových kauz. Čtenář tak může sledovat obecnější historický kontext, doplněný sondami do konkrétní dobové praxe – to vše ilustrováno v bohaté obrazové příloze.

Při procházení jednotlivých kauz a problémů, na které dobová památková péče narážela, je možné zjišťovat, jak nesamozřejmým a tvrdě vyvzdorovaným civilizačním výdobytkem moderní ochrana památek je. Zápletky mnoha kauz navíc zůstávají dodnes podnětné a aktuální. Ochrana památek ve 20., 30., ale i 50. letech narážela na podobné problémy jako dnes – památky nejčastěji ohrožovaly soukromé podnikatelské záměry, případně tlak radnic na příliš jednostranně chápaný rozvoj a modernizaci.

Jednotlivé případy podobně jako v současnosti provázely vyhrocené mediální přestřelky a politické kampaně, rozhodování za zády veřejnosti, korupce, klientelismus a podobně. Na druhé straně ovšem stály mimořádné odborné i občanské výkony pozoruhodných a dnes jen málo známých osobností z řad amatérských i profesionálních ochránců památek.

Kniha Boj o malé město tyto překvapivě barvité a dramatické souvislosti rané české památkové péče podává přehledně a srozumitelně jak pro odborníky, tak pro laické zájemce o ochranu památek a české moderní dějiny. K dostání je například přes knihkupecký portál Kosmas nebo přímo na Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky.

Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.