Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ČESKO | Ještě je čas se jich zeptat. Vyslechnout, jak to bylo tenkrát. A tak vznikla kniha Památková péče na zapřenou: pamětnická svědectví o ochraně památek v časech pozdního socialismu. I to je historie, i to jsou památky. Soutěžte o jeden výtisk s portálem PROPAMÁTKY.
Soubor rozhovorů se sedmi významnými osobnostmi české památkové péče nabízí svědectví o ochraně památek v dobách tzv. normalizace, reflexi proměn oboru po roce 1989 i blízký pohled na konkrétní, často napínavé profesní osudy. Rozhovory s Josefem Bláhou, Janem Frídlem, Janem Kozdasem, Alešem Krejčů, Václavem Paukrtem, Dagmar Sedlákovou a Josefem Štulcem pokrývají období od 70. let 20. století do začátku nového tisíciletí a zachycují proměny památkové péče v různých regionech a různých součástech oboru.
„Hlavními hrdiny a hrdinkami této knihy jsou lidé, kteří zasvětili svůj profesní život ochraně památek, kteří se na různých pozicích, v různých regionech, ale vždy s odbornou erudicí a nasazením snažili rozvíjet památkovou péči v náročných podmínkách doby před rokem 1989 i po něm. Chceme zde nabídnout jejich svědectví a přiblížit jejich rozmanité a často napínavé profesní osudy,“ zmiňuje v úvodu publikace její editor Jakub Bachtík.
Výsledkem je plastický obraz toho, jak složité, víceznačné a nečernobílé byly osudy památkové péče v posledních 50 letech. Pamětnická svědectví doplňuje odborná studie, která přibližuje kontext vzniku rozhovorů a zamýšlí se nad významem svědectví pamětníků pro poznání dějin památkové péče.
Obohaťte jedním výtiskem také svou knihovnu. Soutěž o knihu probíhá na stránkách KLUBU PROPAMÁTKY do 20. března. Vítěze vyhlásíme koncem měsíce března.