Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | Přednášky spolku KRUH poukáží na to nejlepší ze světových tendencí z oblasti architektury, plánování měst a designu. Představí další krajinářské architekty a architektky s progresivními a autorskými přístupy z Nizozemska, Belgie, Švýcarska, USA a Kanady.
Série sedmi inspirativních večerů s názvem Kra/jiná II uvede vizionáře, kteří se zabývají novým pojetím využívání veřejných prostorů, odolností krajin, navrácením přírody do měst i podporou biologické rozmanitosti. Autorské přístupy zahraničních odborníků se zaměřením na proměnu krajin a veřejných prostorů reagují na proměny společnosti i klimatu. Od 6. března se návštěvníci mohou těšit na osobní setkání s hosty, jejichž návrhy a realizace inspirují celý svět. Svými projekty proměňují a zlepšují místa nejen pro trávení volného času a rekreaci lidí či komunit, ale i pro život ostatních živočišných druhů a vhodným řešením pomáhají zlepšovat místní klima i kvalitu ovzduší.
Cyklus Kra/jiná II se koná většinou každý první čtvrtek v měsíci od března do června a na podzim od října do prosince ve vybraných pražských sálech. Hostem první přednášky, která proběhne 6. března od 19.30 ve Velkém sále kina Světozor, bude Adriaan Geueze z nizozemského studia West 8. Adriaan Geuze založil studio v Rotterdamu v roce 1987. Během téměř 35 let své existence si studio West 8 vybudovalo pověst vysoce uznávaného krajinářského studia s celosvětovým renomé. Získalo řadu prestižních ocenění, včetně Prix de Rome (1990), a rozšířilo své působení z Nizozemska do Severní Ameriky a Bruselu. Zaměřují se na rozsáhlé projekty, jako je tvorba funkčních městských prostorů, které nejen zohledňují potřeby dopravy a technické infrastruktury, ale zároveň obnovují propojení mezi městem, krajinou a komunitou.
Dubnová přednáška přinese vlámský pohled studia Basta na utváření veřejných prostor a práci s komunitami v menších městech. V květnu se představí kalifornské studio Terremoto a jeho zakladatel David Godshall se zaměřením na alternativní přístupy v úpravách parků a zahrad a ukáže hravé, funkční a uživatelsky přívětivé realizace s důrazem na potřeby místních komunit. Dále vystoupí renomovaný švýcarský krajinářský architekt Georges Descombes, který po celou svou životní dráhu propojuje ekologii s citlivým a kontextuálním navrhováním. Na podzim vystoupí Sophie Beaudoin z kanadského studia CCxA. Jejich návrhy hravě propojují lidskou stopu v krajině a snaží se nejen o fyzickou, ale i smyslovou interakci s okolím. Cyklus uzavře švýcarské studio Vulcan, které představí svůj strategický přístup k současným výzvám v krajinářské architektuře. Přednášky zahraničních architektů doplní o lokální pohled čeští krajinářští architekti a specialisté.
Akce jsou pořádány v centru metropole a jsou určeny pro profesionály i veřejnost se zájmem o architekturu a veřejný prostor. Přednášky se zahraničními hosty probíhají v anglickém jazyce, vybrané z nich budou tlumočeny do češtiny. Vstupné na březnovou přednášku činí 180 Kč, zvýhodněná cena pro studenty a seniory je 160 Kč; vstupenky lze zakoupit v rezervačním systému kina Světozor.
Další informace naleznete na stránkách spolku KRUH. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.