Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | Spolek KRUH zve na dvojpřednášku o progresivní krajinářské architektuře, na které se představí švýcarský architekt Georges Descombes a krajinářská architektka Klára Salzmann. Setkání se uskuteční 5. června od 19 hodin v Centru architektury a městského plánování.
Mezinárodně oceňovaný krajinářský architekt Georges Descombes se ve své práci dlouhodobě věnuje regeneraci krajiny a propojení architektury s přirozeným vývojem místa. Mezi jeho realizace patří například park v Lancy, památník Bijlmer v Amsterdamu či Parc de la Cour du Maroc v Paříži. V současnosti pracuje ve spolupráci s ženevským ateliérem ADR. Ústředním prvkem jeho přístupu je chápání navrhování jako procesu – nikoli pevně daného plánu, ale neustále se vyvíjejícího dialogu mezi návrhem a samotným místem.
Během červnové přednášky s názvem Nikoli představy, jen věci samotné Georges Descombes představí svůj přístup k regeneraci krajiny a veřejného prostoru. Poetický název vychází z básně Paterson Williama Carlose Williamse a odráží zaměření na proces či hmatatelné výsledky. Na příkladu obnovy řeky Aire v Ženevě přiblíží svůj duální přístup. Projekt propojuje bývalý kanál s novým říčním korytem a vytváří veřejný prostor sloužící jako venkovní laboratoř i scéna pro veřejnou debatu. Cílem je překročit hranice odborného diskurzu a zapojit širší publikum do pozorování či kritického hodnocení probíhajícího experimentu.
Ve druhé části večera vystoupí architektka Klára Salzmann. Její přednáška Řeky netečou okolo nás, ale skrze nás představí regeneraci vody v krajině jako klíčový předpoklad pro život, druhovou rozmanitost a veřejný prostor. Architektka poukáže na fenomén vody jako zdroj života a zároveň země tvorný prvek, který se řídí vlastními cestami. Vysvětlí, že pokusy tyto danosti měnit a ignorovat dynamiku přírodních procesů dlouhodobě nepřinášejí udržitelné výsledky. Jaké tedy máme možnosti přežití v krajině, aniž bychom ohrozili samotnou podstatu našeho bytí a ducha? Klára Salzmann se věnuje hledání modelů umožňujících harmonickou koexistenci člověka a živého světa kolem nás.
Georges Descombes žije a pracuje v Ženevě. Studoval architekturu v Ženevě, v Curychu a v Londýně. Přednášel na fakultě architektury Ženevské univerzity, na Berlage Institute a jako hostující profesor na Harvard GSD, na fakultě architektury University of Virginia, na univerzitě v Berkeley a na Rapperswil School of Landscape Architecture. Stále aktivně přednáší po celé Evropě, v USA, Izraeli, Číně a v Jižní Americe.
Klára Salzmann působí v pohoří Brdy. Krajinářskou architekturu studovala v Budapešti a v Nitře. Na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze vede Ateliér velkých krajinářských měřítek. Zabývá se plánováním krajiny pro řadu měst a obcí. V roce 2015 realizovala projekt obnovy krajiny česko-německého pohraničí v rámci modelové obce Výškovice.
Před přednáškou proběhne premiéra spotu k letošnímu ročníku festivalu Film a architektura od režisérky Grety Stocklassa. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut. Více informací o přednášce naleznete na internetových stránkách KRUH nebo FACEBOOKU. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.