Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | Na přednášce Krajina, město a infrastruktura se představí profesor Adriaan Geuze – krajinářský architekt, urbanista a spoluzakladatel významného studia West 8. Netradiční večer o architektuře se bude konat 6. března od 19 hodin ve Velkém sále kina Světozor.
Studio West 8 se sídlem v Rotterdamu a pobočkami v Severní Americe a Bruselu se zaměřuje na krajinářskou architekturu, plánování infrastruktury či urbanismus měst. Veřejný prostor přetváří prostřednictvím technických inovací, sebereflexe, zkoumáním identity daného místa a snahy porozumět lokálnímu kontextu. Tento přístup se odráží v jejich projektech po celém světě. Specializují se na řešení oblastí kolem dopravních staveb, ale i konkrétních úprav veřejných prostorů a parků ve městech a metropolích, například v Londýně, Bruselu či Madridu. Všechny realizace vznikly na základě mezioborové diskuze, díky níž získává architektonický tým přehled mimo jiné o specifikách místní kultury či historie. To dodává projektům West 8 výraznou identitu a inkluzivní přesah. Vzhledem k důkladné přípravě a více než 30letým zkušenostem vznikají záměrně vytvořené městské veřejné prostory či kulturně citlivé krajiny.
Adriaan Geuze na přednášce představí, jak pomocí krajinářského a narativního přístupu vytvářet funkční městské prostory, které nejen odpovídají na potřeby dopravy a technické infrastruktury, ale také obnovují vazbu mezi městem, krajinou a komunitou. Na konkrétních příkladech řešení parku Río v Madridu, krajinářských úprav kolem nádraží v Rotterdamu, ale i projektu hlavního nádraží pro Brno ukáže principy přispívající k udržitelnému rozvoji a posilování identity míst.
Adriaan Geuze spoluzaložil studio West 8 v roce 1987, dnes působí na pozici ředitele tří poboček v Rotterdamu, Severní Americe a Bruselu. Tento krajinářský architekt má více než 35 let zkušeností v oblasti krajinářské architektury, urbanismu a řešení infrastruktury. Je mezinárodně uznávaný za svou průkopnickou práci v Nizozemsku i v zahraničí. Pravidelně přednáší a vyučuje na různých institucích po celém světě. Za svou práci získal řadu ocenění.
Po přednáškách konaných v kině Světozor budou nově následovat speciální projekce v rámci ozvěn festivalu Film a architektura. Pro účast na obou akcích platí zvýhodněné vstupné. V březnu bude uveden film DEPOT – Reflecting Boijmans. Zábavná filmová hříčka dokumentuje komplikovaný proces přesunu uměleckých děl z Muzea Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu do nového skladu umění postaveného podle návrhu studia MVRDV.
Akce je určena pro veřejnost i odborníky se zájmem o architekturu a veřejný prostor. Přednáška proběhne v angličtině. Vstupenky lze zakoupit v rezervačním systému kina Světozor. Více informací naleznete na internetových stránkách spolku KRUH. O organizátorovi se dočtete také v KATALOGU SLUŽEB. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.