Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ŘÍČANY | V Říčanech u Prahy upravili okolí zříceniny středověkého hradu nedaleko náměstí. Obnoveny byly schody vedoucí k památce, studna a hradní věž, nové je i nasvětlení hradu. Zrekonstruované prostory se slavnostně otevřou veřejnosti 7. října.
Z hradu se dochovala část palácové stěny a zbytek zdi věže, která se nachází mezi dvěma domy. Ostatní dispozice byly pohlceny místní zástavbou. Stavební práce, které si vyžádaly 1,7 milionu korun, se v první fázi týkaly především úprav dvorní části hradu. Zahrnovaly opravu čelních zdí do ulice Na Hradě a zdí podél sousedních pozemků, terénní úpravy, vybudování informační tabule a venkovního posezení. Novou podobu má i bývalá stodola a historická studna.
Na rekonstrukci dohlíželi odborníci památkové péče a archeologové, které potěšil zajímavý nález. Ve výkopu elektroinstalace pro nasvětlení hradu našli zhruba 40 centimetrů pod terénem klenební žebro a takzvaný náběh, jež v minulosti odpadly z hradu. Byly umístěny v říčanském muzeu.
Říčanský hrad patří mezi nejvýznamnější stavby české hradní architektury doby posledních Přemyslovců. Vznikl v době, kdy se polodřevěná šlechtická hradiště nahrazovala bytelnějšími gotickými hrady, a je tedy ukázkou nejstarších kamenných hradů na českém území. Jeho podoba se však z kontextu šlechtické hradní architektury 2. poloviny 13. století vymyká, a to jak čtverhrannou věží, tak celkovou dispozicí s obvodovou zástavbou.
Stavebníkem říčanského hradu byl pravděpodobně Ondřej ze Všechrom, zakladatel rodu pánů z Říčan. Tento šlechtic byl věrným stoupencem Přemysla Otakara II. Nejprve se stal královým osobním komorníkem s funkcí jídlonoše a od roku 1260 zastával úřad nejvyššího komorníka. Takové politické postavení však vyžadovalo odpovídající, dostatečně reprezentativní sídlo a dalo podnět ke stavbě hradu v letech 1260 až 1270, pravděpodobně na základech starší dřevěné tvrze. V písemných pramenech se Říčany poprvé připomínají k roku 1289. V podhradí pak v krátké době vznikla stejnojmenná vesnice.