Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PLZEŇSKÝ KRAJ | Plzeňský kraj se může pochlubit bohatým památkovým fondem, který tvoří mimo 25 národních kulturních památek také 3 243 nemovitých, 4 317 movitých kulturních památek, a dále 75 územími s plošnou památkovou ochranou, která představují městské a vesnické památkové rezervace a zóny a dvě krajinné památkové zóny.
K obnově rozsáhlého kulturního dědictví každoročně přispívá Plzeňský kraj prostřednictvím finanční pomoci v rámci vyhlašovaných dotačních programů. Vlastníci památkových objektů mají možnost žádat o financování projektů jejich obnovy ve třech dotačních programech.
Program Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje je určený na podporu stavebních a restaurátorských prací souvisejících se zachováním a obnovou památkové hodnoty a podstaty památek. Slouží jako podpora při restaurování ohrožených nemovitých kulturních památek – uměleckořemeslných a výtvarných děl umístěných v exteriéru. Lze ho využít při restaurování varhan, které jsou součástí nemovitých kulturních památek.
Druhý dotační program se jmenuje Obnova historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury; kopie sochařských děl v exteriéru; podpora tvorby plánů ochrany na území Plzeňského kraje. Pomáhá prostřednictvím dotací obnově a rehabilitaci staveb nebo jejich částí neprohlášených za kulturní památky nacházející se na území památkových rezervací a zón, cílí na stavby drobné architektury místního významu, které nejsou prohlášeny za kulturní památky, ale dotvářejí kulturní krajinu, jako jsou například kapličky, křížky nebo boží muka. Od roku 2017 kraj nabízí v rámci tohoto dotačního programu i samostatný dotační titul na zhotovení a instalaci kopií sochařských děl v exteriéru. V letošním roce byl nově vyhlášen dotační titul na podporu tvorby plánů ochrany památkových rezervací a zón.
Od roku 2018 je vyhlašován i samostatný dotační program Podpora péče o pomníky, válečné hroby a pietní místa na území Plzeňského kraje, který je zaměřený na poskytování dotací na obnovu pomníků, válečných hrobů a pietních míst. Připomínají historické události, československý odboj, boj proti totalitním režimům, oběti první světové války, nacistického teroru v letech 1938–1945 a komunistického režimu, což je důležité pro zachování povědomí o historii. Jako někdy opomíjené doklady často tragické novodobé historie, dědictví po předcích a místa úcty zasluhují takové objekty podporu, aby v důstojném stavu mohly dále plnit svoji funkci. O příspěvky z tohoto programu je zájem především ze strany obcí nebo zájmových spolků.
Celkový objem finančních prostředků v dotačních programech kraje v oblasti památkové péče byl v letošním roce 27,5 milionu korun, kdy 22 miliony byly vyčleněné na zachování a obnovu kulturních památek, na obnovu objektů v památkově chráněných územích, drobné architektury, kopie sochařských děl a podporu tvorby plánů ochrany to bylo 5 milionů a na podporu péče o pomníky, válečné hroby a pietní místa bylo k dispozici k rozdělení půl milionu korun.
Obnovená národní kulturní památka ve vlastnictví Plzeňského kraje: vodní hamr v Dobřívě u Rokycan
Na jaře letošního roku byla úspěšně dokončena celková obnova unikátní technické národní kulturní památky, a to vodního hamru v Dobřívě u Rokycan, který je spravován Západočeským muzeem v Plzni, příspěvkovou organizací Plzeňského kraje. Revitalizace se dočkal historický objekt hamru z počátku 19. století, který je největší a nejvýznamnější technickou památkou tohoto typu v České republice, zaujme funkčním technickým vybavením i navazujícím okolím, stal se zajímavým zázemím pro návštěvníky. Akce byla podpořena v rámci 13. výzvy IROP Revitalizace vybraných památek.
Díky obnově je umožněn plný provoz zrestaurovaného technického zařízení poháněného čtyřmi vodními koly. V interiéru hamru byla zřízena nová expozice o historii a vývoji železářství a hamernictví na Rokycansku a byl vyčištěn a opraven i unikátní odvodňovací a odvzdušňovací kanál pod objektem hamru, který ústí do náhonu. Hamr je po obnově zpřístupněný v rámci pravidelných komentovaných prohlídek nebo příležitostných kulturních akcí.
Další inspirativní příběhy a rozhovory naleznete v on-line verzi bulletinu MÁME VYBRÁNO. V tištěné podobě je k dispozici také na úřadu Plzeňského, Jihočeského, Ústeckého kraje a Středočeského kraje, Kraje Vysočina a Magistrátu hlavního města Prahy.
Čtěte také:
Oceněný klenot funkcionalismu na pražské Babě
Památky Středočeského kraje a jejich obnova pro společenské využití