Současné trendy a výhled do budoucna sleduje text o využití dronů v památkové péči na příkladech praxe Národního památkového ústavu. Využívány byly již v  sedmi krajích. Používají se zejména pro dokumentační a revizní účely. Jejich uplatnění je ale daleko širší: pro kontrolu provedených prací na památkových objektech, zjišťování rozsahu havárií, podklad pro krizové řízení, požární ochranu a také pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Téma brněnských sportovišť reflektuje článek, který se zabývá velkým množstvím sportovních objektů, které vznikly během 20. století. Věnuje se jak stále sloužícím, tak i zaniklým stavbám. Ohlíží se také za sportovními událostmi, které si dnes hmotnými památkami připomenout nemůžeme.

Vybranými příklady funerálních staveb v Česku s důrazem k hodnotám a pochopení významu tohoto segmentu kulturního dědictví se zabývá další rozsáhlý text. Poukazuje na nespoutanost tvůrčí architektury, která byla při stavbě smutečních síní a krematorií často spojena s kvalitním řemeslným a uměleckým vybavením.

Nástin vývoje tří historických církevních staveb ve Štěpánově nad Svratkou předkládá text, který zároveň popisuje tři důležité dějinné etapy městečka od raného vývoje ve 13. století přes bouřlivou dobu v 16. století spojenou s obnovením těžby drahých kovů až po 18. století, kdy dochází k rozšíření urbanistické struktury sídla.

K otázce původu, funkce a významu grisaillového obrazu Svaté rodiny ze zámku Lednice se vrací článek, který se věnuje kopii slavného Raffaelova obrazu. Obraz zobrazuje setkání Svaté rodiny se sv. Janem Křtitelem, sv. Annou a dvěma anděly.

Rubrika Průzkumy přináší téma tří venkovských domů různých typů a několika regionů Kraje Vysočina. Věnuje se průzkumu usedlosti čp. 26 ve Štěpkově na Třebíčsku, domu čp. 15 ve Skorkově na Havlíčkobrodsku a domu čp. 30 v obci Lidmaňka na Pelhřimovsku.

V kapitole Neobjevené památky najdete článek o devíti kamenných křížích v rozsáhlé farnosti Lidečko. Dočtete se více také o dvou nalezených obrazech vídeňského malíře Karla Hemerleina z Valašských Klobouk nebo o třech renesančních reliéfech s náboženskými motivy ze Znojemska.

Časopis zveřejnil také recenzi na rozsáhlou publikaci Posvátné umění v nesvaté době. České sakrální umění 1948–1989. Jedná se o katalog vydaný ke stejnojmenné výstavě, která byla k vidění v letech 2022–2023 v muzeu umění v Olomouci. V závěrečném textu je připomenuto 10. výročí od založení Metodického centra moderní architektury v Brně.