Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Dominanta města, národní kulturní památka a jedna z nejvýznamnějších gotických památek v Česku. Tím vším se dá označit radniční věž ve Znojmě, která se dočkala náročné rekonstrukce. Její provedení měla na starost vsetínská společnost H&B delta.
„Byla to velká výzva pro naši firmu a současně velká radost pracovat na rekonstrukci tak nádherné památky. Náročným úkolem se stalo samotné postavení lešení v poměrně stísněných podmínkách, a to až do výšky 80 metrů. Při rozložitosti věže a při její jakési dvojitosti, kdy je „druhé“ patro pootočeno o 90°, se nejednalo o nic snadného. Lešení bylo náročné i na statiku. Omezení prostoru u věže komplikovalo také dopravu materiálu na stavbu. Leckdy jsme nemohli využít ani současnou techniku, a tak jsme, podobně jako v časech minulých, museli využít pouze ruce a kladky,“ popisuje nároky rekonstrukce přípravář zakázky Jaroslav Mikuš. Zakázku řídili Pavel Hurta a Lukáš Kramoliš, stavbyvedoucí společnosti H&B delta.
Práce začaly už na jaře 2022 a byly ukončeny v první polovině roku 2025. Hned po zahájení prací se zjistilo, že se věž nachází v horším stavu, než předpokládaly předběžné průzkumy. Opravy, které byly nutné, aby byla zachována historická a unikátní podoba radniční věže, byly zahájeny skutečně za pět minut dvanáct.
Celková výška věže činí 79,9 metru, bez kopule pak 66,6 metru. Kamenná část věže v pozdně gotickém slohu byla postavena stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic. Se stavbou se započalo 17. července 1447, jak dokládá latinský nápis umístěný na severní straně věže, a byla dokončena v roce 1457. Složitý střešní krov neznámého stavitele pochází z let 1449–1457. Tato unikátní středověká konstrukce krovu nemá podle názoru odborníků svou složitostí nikde v Evropě obdoby.
„Při jejích opravách jsme tak před sebou měli původní nosné trámy, jež byly staré přes 500 let.“
„Zatímco u většiny podobných památek s obdobným typem střechy byla tato při opravách zcela snesena nebo výrazně pozměněna, u radniční věže ve Znojmě zůstala zachována a nebylo do ní zasahováno. Věž je tak dost možná nejstarším známým dokladem tohoto typu památky vůbec. Při jejích opravách jsme tak před sebou měli původní nosné trámy, jež byly staré přes 500 let. V rámci náročné rekonstrukce byly opraveny krovy, střecha a ochozy. Oprava historických krovů byla provedena pomocí celodřevěných spojů,“ říká Pavel Hurta, jeden ze dvou stavbyvedoucích celé rekonstrukce.
Na výměny trámů bylo použito jedlové a dubové řezivo, na záklop pak hoblovaná modřínová prkna se sešikmenými hranami, aby se snížilo riziko zatečení. Na opláštění věže připadl patinovaný měděný plech, který byl na zakázku ve Finsku patinován podle vzorku původní krytiny. Hlavní báň byla repasována, zbylých osm bání je nových včetně korouhví a hrotnic. Na zlacení bylo použito 24karátové plátkové zlato.
„Takto náročná rekonstrukce by se neobešla bez vzájemné a pečlivé spolupráce s investorem, jímž bylo město Znojmo, a se všemi spolupracujícími subjekty. Pro odkaz budoucím generacím byl stav v průběhu rekonstrukce zachycen pomocí moderní technologie 3D skenování. Autorem 3D modelu krovu věže je architekt Vratislav Zíka. Po rekonstrukci bude věž, nová expozice a vyhlídka, u níž byly opraveny také ochozy, díky městu přístupná po celý rok. Byla by škoda tohoto krásného výhledu po okolí královského města Znojma nevyužít,“ domnívá se stavbyvedoucí Lukáš Kramoliš.