Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
KRÁSNÝ DVŮR (LOUNSKO) | Národní památkový ústav získal dotaci 13 milionů korun z takzvaných norských fondů na obnovu novogotického templu v zámeckém parku v Krásném Dvoře na Lounsku. Vyhlídkový objekt je kvůli špatnému technickému stavu z bezpečnostních důvodů uzavřen.
„Znovuotevření se plánuje počátkem turistické sezony 2016. Bude sloužit jako rozhledna, prostor pro výstavy a další kulturní akce,“ řekla Jana Hessová z Národního památkového ústavu v Praze. „Z úspěchu našeho projektu máme obrovskou radost. Zchátralý stav rozhledny, jak se lidově stavbě říká, trápí mnoho pamětníků,“ uvedla kastelánka zámku Krásný Dvůr a vedoucí projektu obnovy novogotického templu Michaela Hofmanová. V opravené památce se podle ní budou pořádat zážitkové programy pro žáky a studenty, v plánu je také stálá výstava o krajinářských parcích a zahradní architektuře. „Báječnou atmosféru tu určitě budou mít i koncerty a jiné kulturní akce,“ řekla kastelánka.
Novogotický templ nacházející se v nejvyšším bodě zámeckého parku je unikátní v několika ohledech. Vyjadřuje to i nejvyšší stupeň jeho státní památkové ochrany. Jde o první novogotickou stavbu a zároveň první romantickou vyhlídkovou věž na českém území. Je to výjimečná stavba zahradní architektury, kterou v roce 1792 navrhoval sám majitel panství Jan Rudolf Černín.
Stavba sloužila od počátku jako vyhlídka a později také jako připomínka generála Karla Filipa Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem u Lipska v roce 1813. Jeho pískovcová socha od sochaře Emanuela Maxe z roku 1847 je umístěna v interiéru stavby. Zámecký park v Krásném Dvoře, ve kterém se templ nachází, má téměř 100 hektarů a je po celý rok volně přístupný.
Z celkových 209 žádostí o finanční podporu z takzvaných norských fondů jich letos na Ministerstvu financí uspělo 26, z toho dvě z Národního památkového ústavu. Vedle novogotického templu v Krásném Dvoře také Centrum studijních pobytů v Českém Krumlově, které získalo 26 milionů korun. „Potvrdila se tak velice dobrá připravenost správ Národního památkového ústavu žádat o finance z jiných zdrojů. Pro památkovou správu je to mnohdy nejlepší možnost, jak získat potřebné finance na obnovu konkrétní památky nebo jejích součástí,“ uvedla Hessová.