Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ČESKO | Památky je potřeba chránit. V tomto článku se podíváme na tři kategorie povinností s jejich ochranou spojené: povinnost péče, zákaz poškození a ohrožení a oznamovací povinnost. A jak už to tak u povinností bývá, za jejich porušení hrozí citelné pokuty.
Začneme s povinností dostatečně o památku pečovat. Podle zákona ji vlastník musí na své náklady udržovat v dobrém stavu. To je takový stav, při kterém není nutné provádět při běžné údržbě obnovu, protože nedochází k nepříznivým změnám. Prostě se o památku staráte tak dobře, že ji není třeba rekonstruovat. Ale pozor, všeho s mírou, nežádoucí změna může nastat i v případě, kdy vlastník provádí údržbu více, než je vhodné a nezbytné. K poškozování nesmí docházet ani užíváním. Proto památku užíváme vždy s ohledem na její technický stav a památkový význam. Tato povinnost se částečně týká nás všech. Za porušení této povinnosti může obecní úřad obce s rozšířenou působností uložit pokutu až do dvou milionů korun. V případě národní kulturní památky už pachatelům hrozí pokuta od krajského úřadu, tentokrát až čtyři miliony korun.
Když je třeba památky chránit, tak je jasné, že je zakázáno je poškozovat a ohrožovat. I za to je možné dostat pokutu. Zákon apeluje na všechny, aby nezpůsobovali nepříznivé změny a neohrožovali zachování a vhodné společenské uplatnění kulturních památek. Každý se musí zdržet takových jednání, které mohou poškodit zvláštní hodnotu kulturní památky. Takové poškození může být fyzické (poškození tupým nástrojem) i morální (nekvalifikovaná oprava za použití nevhodného materiálu). Jako vlastníci dále musíte památku před těmito vlivy chránit, a to i když přicházejí zvenčí. Pro lepší představu, povinnost splníte například tehdy, když nahlásíte, že vaši budovu někdo posprejoval. Současně se podává i žádost o odstranění závady. Sankce jsou stejné jako v předchozím případě.
Vlastník památky má i další oznamovací povinnosti. Obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, či krajskému úřadu v případě národních kulturních památek, je vždy potřeba oznámit jak změnu užívání tak i její vyklizení. Dále máte povinnost orgánu státní památkové péče oznámit plánovanou změnu stavby (tj. rekonstrukce, nástavba, přístavba) a poté mu umožnit prohlídku a případně i vědeckou dokumentaci. Za porušení této povinnosti může obecní úřad obce s rozšířenou působností udělit pokutu do výše dvou milionů korun.
Závěr je tedy jasný: pečujte o své i cizí kulturní památky, nepoškozujte je a jako vlastník věnujte pozornost každému jejich ohrožení. Je to kus historie, o který se musíme starat. V opačném případě vás mohou čekat nehezké sankce.
Zpráva vznikla na základě spolupráce redakce PROPAMÁTKY s externími redaktory – odborníky napříč obory souvisejícími s péčí o památky.