Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | Ústřední pracoviště Národního památkového ústavu vydalo další z řady metodických publikací, které slouží všem odborníkům, terénním pracovníkům a dalším zájemcům pro správné udržení klimatických podmínek v historických interiérech.
Jedná se o téma velice aktuální, neboť Česká republika je jako celá střední Evropa vystavena nepříliš vhodným změnám klimatu, které se vyznačuje většími a častějšími výkyvy teploty a vlhkosti vzduchu, jež představují zvýšené riziko ohrožení a především povrchového narušení památkových předmětů.
Čím více na sever a do vnitrozemí, tím více fyzikálních a chemických jevů a veličin se podílí na zhoršování stavu památek. Toto ohrožení je pak mimořádně vysoké v obdobích, kdy se vnitřní prostředí nevytápěných objektů dostává do stavu blízkého rosnému bodu. Vlhkost vzduchu totiž způsobuje, že hygroskopické materiály, z nichž jsou zhotoveny památkové předměty, přejímají také určité množství vlhkosti odpovídající stavu okolního vzduchu. Změny teploty a vlhkosti prostředí, ve kterém jsou památky uchovávány, vyvolávají nežádoucí pokles nebo zvyšování obsahu vlhkosti a ta pak závažně ohrožuje stav vystavených exponátů i výzdoby historických interiérů.
Ideálním řešením pro dokonalou konzervaci uměleckých památek, mobiliárních fondů a sbírek by jistě bylo klimatizované galerijní prostředí. Toto řešení však představuje neúnosně nákladnou alternativu, která je reálná jen pro malou část nejcennějších sbírek. V neposlední řadě je instalace klimatizačního zařízení často neslučitelná s požadavkem autenticity historických prostor, kde je uložený mobiliář prezentován.
Autoři publikace, kteří jsou našimi předními odborníky v této oblasti, tak předkládají čtenářům přístupnou formou problematiku řešení vnitřního ovzduší (mikroklimatu) památkových interiérů, která bude jistě všem sloužit jako užitečný rádce.
Miroslav ČERNÝ, Miloslav NĚMEČEK: Mikroklima v historických interiérech. Vydal Národní památkový ústav, ústřední pracoviště, Praha 2011. 68 stran. ISBN 978-80-87104-82-8.
Metodika je k dispozici v elektronické podobě na stánkách NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU. Publikaci v tištěné podobě lze zakoupit za 60 Kč v knihkupectví Juditina věž Klubu Za starou Prahu ZDE.