Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
31. 12. 2021Rubrika
Zprávy z regionůTémata
DOLNÍ HEŘMANICE (ŽĎÁRSKO) | Památkově chráněný Řihákův mlýn na Oslavě v obci Dolní Heřmanice se po desítkách let vrátil ke své původní bílé barvě. Fasádu dokončila jeho majitelka Jana Bednářová, která je dcerou posledního mlynáře Františka Řiháka, letos v září.
Mlýn s pilou postavený v polovině 17. století má dochované technické vybavení včetně mlýnského kola, do nedávna byl díky turbínám soběstačný i ve výrobě elektřiny. Řihákův mlýn leží na trase Mlynářské stezky, která vede cyklisty z Nového Města na Moravě přes Náměšť nad Oslavou až na jižní Moravu a odtud do Rakouska. Lidé na ní mohou vidět mnoho památek, především ale vodní mlýny – dochované i jejich torza.
Řihákův mlýn sice v minulosti vyhořel a byl upravován, ale zachoval se funkční díky Francisově i Kaplanově turbíně. Zůstal také v rodině Řiháků, která ho koupila na začátku 20. století. Původně byl mlýn Hamžův, což byla početná mlynářská rodina. Hamžův mlýn stojí také v Kletečné u Humpolce. Mlýn pod Dolními Heřmanicemi několikrát měnil vlastníka. „My jsme ho koupili od barona Baratty z Budišova (Richard Baratta Dragono, majitel velkostatku Budišov), před tím tady už můj dědeček s babičkou bydleli v nájmu a pracovali jako mlynáři,“ řekla majitelka Jana Bednářová.
Ani v době komunismu nemusela rodina mlýn opustit, i když soukromé mlynářské řemeslo provozovat nemohla. Mlýn na mouku se zastavil v roce 1954. Stal se součástí zemědělského družstva. „Můj dědeček se stal prvním členem družstva, když kolem viděl, že se mlynáři nechtějí soukromého podnikání vzdát. Měl to v hlavě asi srovnané, díky tomu nás nevystěhovali, všichni jsme tady zůstali,“ vzpomíná Jana Bednářová. Ve mlýně se od té doby mlel šrot pro dobytek a řezalo dřevo na pile instalované už v roce 1775. Takzvaná pila jednuška má celé technické zařízení včetně rámu dřevěné, je v něm jediný pilový list.
Mlýn má náhon dlouhý přes 500 metrů se spádem 4,5 metru. Voda dřív poháněla několik mlýnských kol, z většiny zbyly jen stolice, které kola držely. Jedno z nich je dochované, místa po dalších nahradily turbíny. Poháněly pilu a vyráběly elektřinu. K elektrické síti se podařilo objekt připojit teprve v roce 2019. O dva roky později se stal mlýn kulturní památkou.