Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
25. 06. 2024Rubrika
Zprávy z regionůTémata
PARDUBICE | Od 25. června je možné se registrovat na 14. ročník podzimní konference PROPAMÁTKY, která se pravidelně věnuje obnově a využívání staveb. Letos se organizátoři zaměří na vodní mlýny. Setkání se uskuteční od 13. do 15. listopadu v Pardubicích.
Registrace je kromě standardních placených míst nově k dispozici pravidelným dárcům PROPAMÁTKY, a to bezplatně. Mohou tak využít celou polovinu sálu (50 osob). Nabídka platí pro stávající i pro všechny nové měsíční podporovatele. Všichni obdrží e-mailem informaci, jak při registraci postupovat. Registrace je pak pro všechny zájemce k dispozici ZDE.
Všichni zaregistrovaní mají možnost zúčastnit se všech tří dnů programu včetně doprovodného. Na středu 13. listopadu je připraven blok příspěvků zaměřených na vodní mlýny v Pardubicích a okolí. Zazní i příspěvek o stavební historii Automatických mlýnů, v jejichž areálu se konference uskuteční. Tato část bude přístupná zdarma i pro veřejnost.
Hlavní konferenční den se odehraje ve čtvrtek 14. listopadu. V odborném bloku vystoupí přední odborníci a odbornice na téma vodních mlýnů u nás. Vstupní příspěvek odborného bloku přednese Šárka Janotová ze Státního oblastního archivu v Praze. Bude hovořit o historickém vývoji těchto staveb v širším kontextu hospodářských a sociálních dějin. Nejen v jejím příspěvku bude akcentováno i téma vodních mlýnů jako staveb na pomezí technických památek a objektů průmyslového dědictví. O vztahu technologické proměny mlýnského zařízení na podobu samotné stavby pak bude mluvit Radim Urbánek, ředitel Městského muzea v Ústí nad Orlicí.
Téma popularizace a prezentace vodních mlýnů představí Rudolf Šimek z Muzea Podbrdska. Díky jeho aktivitám byla roku 2012 založena internetová databáze vodnimlyny.cz, která je živým rozcestníkem daného tématu. Rudolf Šimek navíc spolupracoval i při pořádání akce Den otevřených mlýnů, jejíž první ročník se uskutečnil letos v květnu.
Památkové hodnoty vodních mlýnů, možnosti jejich ochrany a stav tohoto fondu na našem území pak nastíní Miroslav Kolka z libereckého pracoviště Národního památkového ústavu. V odborném bloku ale zazní i příspěvky o problematice dohledávání historické stavební dokumentace k vodním mlýnům. A zabývat se bude také tématem adaptability těchto objektů pro nové využití (s přihlédnutím k tématu kreativních průmyslů).
Odpolední program představí formou diskuzních bloků konkrétní příklady obnovy a nového využití vodních mlýnů. V bloku najde místo i konverze areálu Automatických mlýnů na novou městskou čtvrť.
Na pátek 15. listopadu je pro registrované účastníky připraven program exkurzí a prohlídek. V rámci něj bude možné navštívit či poznat vybrané vodní mlýny v okolí Pardubic. Na nich bude prezentována i široká škála možností jejich nového využití, ale bude osvětlena i jejich historie.
Program je postupně aktualizován a stejně jako každý rok ho doplní i řada doprovodných aktivit. Aktuální informace sledujte na stránkách KONFERENCE a na FACEBOOKU.