Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
20. 01. 2022Rubrika
Zprávy z regionůTémata
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (ŽĎÁRSKO) | V památkově chráněném vodním mlýně, jehož počátky sahají až do roku 1492 a mlelo se v něm do roku 1980, chtějí jeho majitelé po rozsáhlých opravách zřídit veřejně přístupné muzeum. Okolní hospodářské budovy plánují upravit na ubytování.
Manželé Fojtů koupili léta neobývaný areál od potomků posledních mlynářů, opravují ho od loňského července. Nejstarší klenuté části budovy ukazují na to, že mlýn zřejmě vznikl v místě někdejší tvrze. Mlýn míval i dvě vodní kola, nedochovalo se žádné. V minulém století byla v jejich místě osazena Francisova turbína, zvyšovat výkon mlýna pomáhaly motory. Velké úpravy technologií byly naposled provedeny ve 40. letech 20. století. Poslední mlynářská rodina Starých nemovitosti vlastnila od roku 1912, člen rodiny ve mlýně pracoval i po jeho znárodnění.
Střecha na mohutné budově mlýna byla už v poslední době v havarijním stavu, zatékalo do ní a technologie by byla zničena. Střešní trámy s původním šindelem byly překryté proto asfaltem a eternitem. V dobrém stavu je dřevěný krov z roku 1740. Tesaři teď pokrývají mansardovou střechu s rozlohou 580 metrů čtverečních modřínovým šindelem.
Manželé si nechali zpracovat stavebněhistorický průzkum a na opravách se domlouvají s pracovníky památkové péče, přičemž chtějí zachovat co nejvíce původních prvků. Z budovy mlýna by chtěli vybudovat muzeum řemesel a technologie. Vedle mlýna, kde byly stáje a byt kočího, má být penzion a v navazující rozlehlé stodole místo pro workshopy a společenské akce. Pro bydlení se bude využívat také zatím zchátralá budova pily u mlýna.
Celý areál by chtěli majitelé opravit během šesti, sedmi let. Zbouraný bude novodobý obytný dům blízko mlýna. Majitelé se chtějí pokusit obnovit i dvoukilometrový vodní náhon, který je teď suchý, osadit chtějí také mlýnské kolo. Na záchranu památky poskytlo Ministerstvo kultury 350 tisíc korun z Havarijního programu, stejnou částku dal Kraj Vysočina. Zastupitelé Nového Města na Moravě přidali 181 500 korun. Dotace podle podnikatelů pokryjí náklady letošních oprav z necelé třetiny.