Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ÚSTECKÝ KRAJ | Rekordní částka putovala v loňském roce do památek v Ústeckém kraji. Místa s pamětí se tak znovu probouzejí a atraktivita regionu roste – pomáhá tomu také zápis Žatce na Seznam UNESCO. Konkrétní projekty a jejich tvůrce zase vyzdvihuje nové ocenění: jmenuje se Zlaté cimbuří.
Dotační programy v oblasti památkové péče
Ústecký kraj vyhlašuje každoročně dva dotační programy v oblasti památkové péče. Jedná se o Program na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje a Program na záchranu a obnovu drobných památek a architektury dotvářející kulturní krajinu Ústeckého kraje. Za poslední dva roky došlo v Ústeckém kraji k výraznému navýšení ročního objemu finanční alokace na Program na záchranu a obnovu kulturních památek. Kraj se tak stává premiantem ve finanční podpoře.
V roce 2023 se v tomto programu podařilo podpořit 66 projektů ze 136 podaných projektů a přerozdělena tak byla rekordní částka ve výši 61,5 milionu korun. V roce 2024 se rozdělila stejná částka mezi 83 úspěšných žadatelů. Ve druhém dotačním programu pak finanční objem činil 1 milion každý rok.
Finanční prostředky z prvního programu jsou určeny pro zachování a obnovu kulturně-historického charakteru a výpovědní hodnoty nemovitého a movitého kulturního dědictví nacházejícího se na území Ústeckého kraje, které je prohlášeno za kulturní památku dle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči. Jedná se o památky uvedené v seznamu ohrožených nemovitých památek, národní kulturní památky, památky s mezinárodním statusem (UNESCO), dále ohrožené hodnotné architektonické a historické kulturní památky (havarijní stavy objektů: statické a celkové zajištění objektů, oprava krovů a střech), ostatní movité i nemovité kulturní památky.
Finanční prostředky z druhého programu jsou určeny na podporu stavebních a uměleckořemeslných prací souvisejících přímo se záchranou a obnovou bezprostředně ohrožených drobných památek a architektury dotvářející kulturní krajinu Ústeckého kraje, tj. hmotného kulturního dědictví, které není prohlášeno za kulturní památku ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči. Za drobné památky a architekturu se v tomto programu považuje drobná sakrální architektura, kterou tvoří například křížky, boží muka, kapličky, zastavení, smírčí kříže, odpočivné kameny, samostatně stojící sochy a sousoší, zvoničky, milníky, mezníky, skalní reliéfy a kapličky, kamenné stély, mohyly, drobné zemědělské stavby (např. holubníky, sušárny, viniční domky) s historickou podstatou, památky místního významu atd. v Ústeckém kraji.
Ústecký kraj i nadále považuje podporu kulturních památek za svou prioritu a finanční podporu chce udržet.
Úspěšný zápis a nový dotační program UNESCO
18. září 2023 došlo pro Ústecký kraj k významné události. Výbor pro světové dědictví rozhodl
o úspěšném zápisu města Žatec a krajiny žateckého chmele na Seznam světového dědictví UNESCO. Certifikát potvrzující zápis byl slavnostně předán v Městském divadle Žatec dva měsíce poté za účasti ministra kultury a vedení Ústeckého kraje a vedení města Žatec. Pro Českou republiku se jedná o 17. úspěšný zápis na Seznam světového dědictví UNESCO, pro Ústecký kraj jde po Hornickém regionu Erzgebirge/Krušnohoří o druhý zápis. Současně se jedná o úplně první chmelařskou krajinu na světě, která se na prestižní seznam chráněných památek dostala.
V návaznosti na tento úspěch začalo vedení Ústeckého kraje jednat o vyhlášení nového dotačního programu na podporu infrastruktury památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Program se bude zaměřovat na podporu přípravy a obnovy kulturních památek na území UNESCO s odkazem na Strategii rozvoje kultury a kulturního dědictví Ústeckého kraje 2021–2030. Vyhlášení dotačního programu a následný příjem žádostí jsou plánovány na rok 2025.
Cena Zlaté cimbuří
Nultý ročník ceny Zlaté cimbuří – Památka Ústeckého kraje za rok 2022 vyhlásil Ústecký kraj na jaře roku 2023. Tato cena se uděluje za nejlepší projekty v oblasti obnovy kulturní památky (movité i nemovité) Ústeckého kraje, která má významnou kulturně-historickou hodnotu. Soutěž je vyhlašována v souladu se Strategií kultury a kulturního dědictví Ústeckého kraje 2021–2030 a má dvě kategorie – Obnova kulturní památky a Příkladný přínos v oblasti péče o kulturní dědictví. Kategorie Příkladný přínos v oblasti péče o kulturní dědictví je udělována za odpovědné chování subjektů, které významným způsobem přispívají k prezentaci a uchovávání historického a kulturního dědictví. Vítěze v této kategorii navrhuje pětičlenná hodnotící komise složená z odborníků v oblasti památkové péče. Finální rozhodnutí je poté na Radě Ústeckého kraje. Za rok 2022 byli v této kategorii oceněni přední odborníci na tovární komíny v ČR – Michal Horáček a Martin Vonka (projekt Fabriky.cz), kteří ve spolupráci s městem Žatec realizovali komplexní průzkum komínů sirných komor sloužících pro konzervaci chmele.
Kategorie Obnova kulturní památky se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy kulturní památky spočívající v rekonstrukci, restaurování, revitalizaci či opravě v průběhu předešlého roku a zároveň za prezentaci a propagaci této památky. Hodnotící komise vybrala z došlých přihlášek pět postupujících, kteří se poté ucházeli o hlasy veřejnosti prostřednictvím hlasovací ankety na webových stránkách kraje.
Za rok 2022 byly v této kategorii oceněny kulturní památky:
Cenou pro vítěze v kategorii Obnova kulturní památky byla finanční odměna pro vlastníka objektu – za 1. místo 30 000 Kč, za 2. místo 20 000 Kč a za 3. místo 10 000 Kč. V kategorii Příkladný přínos v oblasti péče o kulturní dědictví se oceňuje pouze vítěz, a to částkou 20 000 Kč. Všichni ocenění obdrželi také čestné uznání hejtmana Ústeckého kraje v rámci slavnostního vyhlášení, které proběhlo v Regionálním muzeu v Teplicích. Soutěž Zlaté cimbuří pokračuje i v roce 2024.
Další inspirativní příběhy a rozhovory naleznete v bulletinu MÁME VYBRÁNO, který je přílohou podzimního časopisu PROPAMÁTKY. Ten zasíláme všem členům Klubu PROPAMÁTKY. V tištěné podobě je k dispozici také na úřadech krajů Pardubického, Jihočeského, Královéhradeckého, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého, Moravskoslezského, Karlovarského a Magistrátu hlavního města Prahy. On-line lze číst na stránkách www.mamevybrano.cz.
Přečtěte si také další články: