Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
06. 10. 2023Rubrika
Opravené památkyTémata
PRAHA | Historický objekt památkově chráněného barokního mlýna se dlouhodobě nacházel v neutěšeném technickém stavu do okamžiku jeho obnovy a proměny v kulturní centrum s knihovnou a kavárnou Spolkem Velký mlýn. Na detaily jsme se zeptali místopředsedy organizace.
Můžete ve stručnosti přiblížit historii nejstaršího libeňského mlýna a cíle spolku?
Velký (Löwitův) mlýn v Libni je barokní památka s dlouhou historií. Nejstarší zmínky o něm pocházejí z přelomu 13. a 14. století, ale nejstarší dochovaná část mlýna je z přelomu 16. a 17. století. Mlýn byl zrušen po zasypání vltavského ramene a následně střídal různé funkce. Sloužil jako pekárna, sklad brambor i divadelních rekvizit. Prošel válkami i povodněmi. Prázdný byl od velké povodně v roce 2002, kdy utrpěl vážné škody a čekal na svou další chvíli. Ta přišla v roce 2022, kdy jsme se s Městskou částí Praha 8 domluvili na realizaci projektu Zastavení ve mlýně se záměrem adaptace objektu na kulturní centrum.
Jak vznikla myšlenka památku oživit a zřídit knihovnu s kavárnou?
Měli jsme poměrně jasnou představu o volnočasovém prostoru a ostatní byla trochu souhra náhod. Hledali jsme vhodný prostor pro vysněný záměr (původně připravený pro jiný objekt) a narazili na prázdný a zanedbaný mlýn na Rokytce. Naší představou byl velký obývák se spoustou knih, kde by se lidi cítili dobře.
Jaká bude další kulturní náplň?
Provoz knihovny (pobočky Městské knihovny) je spjat s akcemi pro děti, přednáškami a besedami. Sál mlýna bude díky akustice využíván pro malé koncerty a divadla a také výstavy.
Jaká byla finanční náročnost celé akce?
Náklady na proběhlou fázi adaptace činily 10 milionů korun (projekt, stavba, interiér). Investorem je Spolek Velký mlýn (stavební práce, kavárna) a Městská knihovna v Praze (zařízení knihovny).
Můžete našim čtenářům doporučit kvalitní řemeslníky, restaurátory nebo jiné profese podílející se jakkoliv na obnově?
Projektový a architektonický návrh řešil Spolek Velký mlýn s ateliéry Ambit projekce, AFI architects. Realizaci adaptace objektu prováděla StavRea, s. r. o. A například kachlová kamna postavilo Kamnářství Pohoda. Jak adaptace dopadla, je nejlépe vidět na místě ve mlýně.
Další informace naleznete na stránkách SPOLKU VELKÝ MLÝN.