Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
OLOMOUC | Výstavním projektem Kristova cesta na Golgotu ulicemi Jeruzaléma pokračuje Muzeum umění v Olomouci v dlouhodobém cyklu restaurátorských výstav. Představuje cenná umělecká díla a přibližuje proces jejich restaurátorské obnovy. K vidění je do 6. července.
Vůbec největší známou barokní grafiku, jaká byla ve své době vytištěna z jedné měděné matrice na list ručního papíru o velikosti 82 x 121 centimetrů, uvidí návštěvníci Arcidiecézního muzea Olomouc. Jedná se o výjimečný tisk augsburského kreslíře, rytce a nakladatele Johanna Daniela Herze staršího – Pohled na Jeruzalém s Kristovými pašijemi, který pochází z doby kolem roku 1735 a řadu let byl zapomenut v depozitáři. Dílo nyní prošlo náročným restaurováním a veřejnost má vůbec poprvé možnost jej spatřit na výstavě v kapli sv. Jana Křtitele ve Zdíkově paláci.
„Zobrazení starověkého Jeruzaléma z ptačí perspektivy obsahuje obrovské množství detailů, biblických staveb a míst, zaplněných množstvím postav, mezi nimiž lze rozeznat všechny důležité epizody Kristova velikonočního příběhu, odehrávajícího se současně v jednom okamžiku,“ uvedla kurátorka Helena Zápalková. Na grafiku lze nahlížet jako na svébytné umělecké dílo, které zaujme výjimečnou fantazií autora či výtvarnými a řemeslnými kvalitami, ale neméně zajímavá je i její původní funkce spjatá se zbožnými praktikami imaginárních poutí a opakovaným zpřítomňováním velikonočních událostí.
Expozici doplňují artefakty z poutních cest, zapůjčené ze státních i církevních sbírek. Spatřit můžete například rozkládací miniaturu chrámu Božího hrobu ze 17.–18. století z olivového dřeva, která je vykládaná perletí a velbloudí kostí. Nebo také téměř dvou a půl metrový obraz Jeruzaléma s paralelně probíhajícími Kristovými pašijemi a dalšími biblickými výjevy, pocházející z kláštera premonstrátů v Milevsku.
Během výstavy vyjde také bohatě ilustrovaný doprovodný katalog, který zevrubně představí samotnou grafiku, přiblíží mnohé detaily, její historii a problematiku současné restaurátorské obnovy. Uvede také do širšího kontextu další zajímavé doprovodné exponáty.
Více informací naleznete na internetových stránkách MUZEA UMĚNÍ OLOMOUC.