Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
26. 12. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM (PŘÍBRAMSKO) | Podbrdské muzeum představuje dosud největší expozici lidových dřevořezeb Panny Marie Svatohorské. Výstava s více než 300 exponáty připomínající mimo jiné také slavné poutě na Svatou Horu u Příbrami je k vidění do 26. ledna 2025.
Expozice se snaží přiblížit předpokládaný postup práce při tvorbě madon, kde sošky z Nepomuku a Zalán patřily k nejprodávanějšímu zboží. Návštěvník se mimo jiné může seznámit i s madonami z vlastnictví známých osobností. Kromě předmětů ze sbírky Podbrdského muzea jsou prezentovány také exponáty z národopisné sbírky Národního muzea a dalších regionálních muzeí i od soukromých vlastníků včetně jedné výpůjčky z Bavorska.
Výstava je určena laické i odborné veřejnosti, sběratelům, rodinám s dětmi nebo školním exkurzím. Návštěvníky přehlídkou provede zkušený řezbář děda Florián, společně nahlédnou například do řezbářské dílny i pracovny malíře a poutní cestou dojdou až na Svatou Horu. Jako řezbáři se budou moci posadit na strouhací stolici a vyzkoušet si práci s dlátem, jako poutníci nést nůši na zádech. Mohou se ale také na chvíli stát trhovci na Svaté Hoře. Příchozí si mohou s sebou přinést vlastní madonku a nechat si ji autory výstavy rámcově datovat, případně určit autorství řezbáře.
Instituce na projektu spolupracuje s Etnologickým ústavem AV ČR v. v. i., Hornickým muzeem Příbram. Expozici finančně podpořilo také Ministerstvo kultury. Výstavu doplní několik komentovaných prohlídek, jejichž datum a čas konání lze dohledat na stránkách Podbrdského muzea či na sociálních sítích; 21. ledna 2025 pak proběhne tematické kolokvium.
Více informací naleznete na stránkách PODBRDSKEMUZEUM.CZ.