Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ | Slovácké muzeum zve k návštěvě výstavy, na které se představují nemateriální statky tradiční lidové kultury Zlínského kraje. Těšit se můžete i na komentované prohlídky. Přístupná je do 11. května v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech.
Každý kraj v Česku se snaží na svém území o zachování kulturního dědictví movitého i toho nehmotného. A právě to nehmotné je možná to cennější. Ač bez hmatatelné podstaty je totiž předáváno z pokolení na pokolení bez vlastnických smluv nebo jiného listinného potvrzení. Většina regionů včetně Zlínského kraje si uvědomuje výjimečnost a křehkost zvyků, obyčejů i rukodělné tvorby, které mohou odejít spolu s jejich posledními nositeli.
Proto byl zřízen Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje, na kterém je v současné době zapsáno devět položek, s nimiž se návštěvníci výstavy seznámí. V současné době na seznamu figurují – Valašský odzemek, Jízda králů v Hluku, Kunovicích a ve Vlčnově, Slovácký verbuňk, Tradiční hody s právem na Uherskohradišťsku, Výtvarné navrhování a tkaní tapiserií, koberců a jejich restaurování v Moravské gobelínové manufaktuře, Ruční výroba umělých květin, vonic a vínků, Masopustní mečové tance z Uherskobrodska, Vizovické pečivo či Staré hanácké právo. Jevy jsou prezentovány jak v podobě fotografické, textové i audiovizuální, doplněné o vybrané artefakty vázané k jednotlivým statkům.
Na vernisáži výstavy byla představena stejnojmenná publikace vydaná s podporou Ministerstva kultury České republiky. V knize je představeno všech devět jevů zapsaných na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje, které jsou doplněny řadou barevných i černobílých fotografií. Zájemci si ji mohou zakoupit na internetových stránkách muzea.
Více informací naleznete na internetových stránkách SLOVÁCKÉHO MUZEA. Novinky z muzea můžete sledovat také na FACEBOOKU.