Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
07. 12. 2016Rubrika
Zprávy z regionůTémata
ČESKÁ REPUBLIKA | Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo do evidence Národního památkového ústavu zapsáno 25 nemovitých kulturních památek. Ochranu naopak pozbylo 13 objektů, většina z nich se nachází na území města Brna a jeho okolí.
Nejvíce kulturních památek přibylo v Plzeňském kraji. Jednou z nich je komín strojovny bývalé sklárny z roku 1907 s ochrannou zdí a památníkem obětem druhé světové války v Holýšově na Domažlicku. Komín byl ve 40. letech upraven na protileteckou pozorovatelnu, v interiéru zůstala zachována schodiště a část dobového vybavení. Další prohlášenou památkou průmyslového dědictví je hlubinný rudný důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku. Představuje významný doklad novodobé důlní činnosti. Obecně prospěšná společnost Důl Jan Šverma jej v roce 2013 zpřístupnila veřejnosti.
Dále v seznamu nalezneme například židovský hřbitov ve Štěnovicích na Plzeňsku, faru ve Vrchotových Janovicích, novorenesanční Fuldovu vilu v Českém Těšíně postavenou podle návrhu architekta Julia Mayredera, kašnu v Hamrech na Klatovsku, drobné sakrální památky, sochy, městské i venkovské domy a další stavby.
Informace o dalších zapsaných kulturních památkách naleznete na stránkách NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU.