Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ČESKÁ REPUBLIKA | V ostré verzi byl spuštěn jednotný interaktivní systém správy archeologického dědictví na našem území. Odborné i laické veřejnosti přístupná databáze zahrnuje digitální archiv, odbornou bibliografii nebo mapové podklady.
Softwarová aplikace Archeologická mapa České republiky primárně slouží ke shromažďování dat o terénních zásazích, rozdělování archeologických výzkumů mezi oprávněné organizace a sběru informací o jejich výsledcích. V sobě zahrnuje i retrospektivní databázi archeologických výzkumů, nálezů a lokalit, interaktivní mapu, digitální archiv terénní dokumentace nebo soubor bibliografických údajů.
Systém představuje unikátní a rozsáhlý korpus informací, které by byly bez systematického podchycení ohroženy nebo vlivem krajinných proměn přehlíženy a v některých případech zcela zapomenuty. Souběžně je spuštěna internetová aplikace Digitální archiv Archeologické mapy České republiky, která slouží k uživatelsky snadnému prohlížení dokumentů z archivů Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze a v Brně. Projekt vznikl na základě podpory Ministerstva kultury v programu NAKI.
Veškerá data mapy prošla v uplynulých letech důkladnou obsahovou revizí s důrazem na sloučení možných duplicitních záznamů. V systému jsou nyní zaneseny záznamy, tedy veškeré archeologické práce a výzkumy podané do roku 2014. Záznamy podané od ledna 2015 dosud se průběžně zapracovávají a budou vloženy do systému během roku 2018. Dosud v databázi zcela chybí informace z okresů Děčín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Karlovy Vary, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Praha 1 a Praha 2, které budou doplněny v průběhu letošního roku.
Autorský tým pod vedením archeologa Martina Kuny označuje systém jako nástroj k vytváření informační databáze všemi uživateli pro všechny uživatele. Bezprostředně může se systémem pracovat prakticky každý, v různých uživatelských rolích dle profese: anonym, badatel nebo archeolog. Zveřejňování dat vychází ze snahy maximální otevřenosti vůči odborné i laické veřejnosti. Uživatelům jsou zpřístupněny všechny archivované záznamy a související dokumenty, které lze zveřejnit podle Autorského zákona, dohod mezi archeologickými organizacemi a požadavků na přiměřenou ochranu archeologických dat před možným zneužitím.
Nově vzniklý systém v neposlední řadě úzce souvisí se zákonnou rolí Archeologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního památkového ústavu na poli archeologické památkové péče. Jsou tak eliminovány možné neefektivní aspekty z paralelně vedených databází obou pracovišť a vznikl jednotný funkční systém archeologické památkové péče. Nejen z tohoto důvodu se v delší časové perspektivě může projekt stát funkčním a svébytným integračním prvkem péče o kulturní dědictví. V rámci bezbřehosti archeologického oboru se spuštění aplikace stává přelomovým mezníkem, jehož význam před dvěma lety předznamenaly projekt a publikace Archeologický atlas Čech, o kterých jsme informovali na portálu ZDE.
Internetovou aplikaci a další informace naleznete na stránkách ARCHEOLOGICKÉ MAPY ČESKÉ REPUBLIKY, a na stránkách DIGITÁLNÍHO ARCHIVU Archeologické mapy České republiky. Pro vyhledávání ve veřejně dostupných údajích a dokumentech je třeba kromě internetového připojení nainstalovat takzvaný desktopový klient Archeologické mapy České republiky ZDE.