Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
MOST | Ve dnech 9.–11. září se v prostorách Oblastního muzea a galerie v Mostě konala odborná konference Dějiny archeologie v českých zemích a na Slovensku. Účastníci setkání, kterých se sešlo na 60, vyslechli během tří dnů 30 přednášek a zúčastnili se zajímavých exkurzí.
Konference byla věnována stoletému výročí vzniku Německé společnosti pro pravěk a ranou dobu dějinnou v Československu. Spolek byl založen v roce 1924 a až do svého zániku v letech 1938–1939 sdružoval především národnostně německé prehistoriky a nadšence z meziválečného Československa. Na 60 účastníků z českých zemí, Slovenska a Polska vyslechlo během tří dnů 30 přednášek věnovaných především interetnickým vztahům ve středoevropské archeologii, a to osobnostem, spolkům, výzkumům nalezišť či literárním počinům. Po celou dobu mohli zájemci zhlédnout unikátní výstavu poštovních známek a cenin s archeologickými motivy z celého světa, jejíž nepatrná část pochází z jedné soukromé sbírky.
Nedílnou součástí konference byla exkurze, jež se uskutečnila druhý den odpoledne. Účastníky zavedla nejprve do Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci, kde pod záštitou ředitelky Evy Butkové bylo možné zhlédnout nejen unikátní depot – poklad stříbrných mincí, surovin a šperků z drahých kovů z počátku 11. století, nalezený v Žatci v roce 1937, ale také tamější archeologickou expozici. Obojí zanechalo v návštěvnících bezesporu hluboký dojem. Ze Žatce všichni zamířili na hradiště Rubín u Podbořan, kde u počátků tamějších archeologických výzkumů stáli ve 30. letech 20. století místní němečtí prehistorikové. Poslední zastávkou byla více než dva metry vysoká kamenná stéla – menhir v poli u Drahomyšle, s největší pravděpodobností dílo lidských rukou, byť o datování jejího vztyčení se vedou spory.
Organizační taktovky setkání se chopili Jan Blažek z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech, Petr Kostrhun z Moravského zemského muzea a Miloš Hlava z Univerzity Palackého v Olomouci. Prostory pro konferenci a vlídné zázemí byly poskytnuty Oblastním muzeem a galerií v Mostě v čele s ředitelem Michalem Vavrochem. Konference o dějinách archeologie navázala na obdobnou akci konanou v roce 2022 v Olomouci. Následující setkání se dle dohody uskuteční opět za dva roky, a to ve slovenském Martině pod záštitou Slovenské archeologické spoločnosti. Hmatatelným výsledkem mostecké konference bude kniha obsahující přednesené příspěvky, která vyjde v polovině příštího roku.