Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
TEPLICE | U léčivého zdroje Pravřídla se při výkopových pracích objevily základy zřejmě nejstarších zděných lázní v Čechách. Archeologové teplického muzea našli v třímetrové hloubce renesanční zdivo. Rádi by podle něj vytvořili také 3D model.
Objev byl učiněn při provádění hydroizolace městských lázní. Kromě základového zdiva současné budovy z roku 1837 a cihlových kleneb z druhé poloviny 19. století doložil výzkum právě základy nejstarších zděných lázní v Teplicích. Objekt z roku 1581 postavil Petr Polsamer. Zatím nejstarší památkou byly dva románské chrliče, které jsou k vidění v expozici muzea.
Objevená zeď má půdorys oblouku, v ní je nika, jež mohla sloužit jako odkládací plocha nebo jako místo pro odpočinek lázeňských hostů. Nález mohou nyní historici srovnat s existujícími plány z 18. století. Archeologové odebrali i vzorky okolní zeminy k rozboru. Ten může pomoci určit i to, jaké květiny v místě lázní rostly. Analyzovat se budou také hlinitá výplň u dna objektu, zlomky keramiky, kousky zvířecích kostí, skořápky od vajíček a další. Právě keramika běžně užívaná k dennímu životu pomáhá k datování jednotlivých vrstev. Nalezené předměty datují archeologové na počátek 14. století.
Co se bude s objevem nejstarší památky na lázeňství dít dál, zatím není jasné. Pracovníci teplického muzea si přejí, aby se pohled na zeď mohl uplatnit z chodníku, ale vzhledem k hloubce nálezu to bude problematické. Lázně Teplice udávají rok 1154 za počátek organizovaného využívání termální vody a královnu Juditu považují za zakladatelku nejstarších funkčních lázní ve střední Evropě.
Více informací naleznete na stránkách REGIONÁLNÍHO MUZEA V TEPLICÍCH.