Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
V klášteře v Plasích se ve dnech 11.–13. září 2025 uskuteční výroční odborná konference reflektující aktuální poznání, vývoj kláštera a jeho zasazení do evropského kontextu. Akce zároveň připomene 880. výročí založení cisterciáckého kláštera.
Klášter Plasy na severním Plzeňsku je z hlediska historického bádání pevně ukotven v české historiografii, stavebních, uměleckých a duchovních dějinách. V roce 2025 uplyne 880 let od příchodu prvních cisterciáků do plaského údolí řeky Střely. Tato událost je tradičně připomínána prostřednictvím odborné konference, která shrnuje především nové poznatky za uplynulou dekádu.
Posledních 10 let se v plaském klášteře neslo ve znamení pokračující intenzivní památkové obnovy, výzkumů a nových zjištění, jež se ve značné míře rovněž dařilo prezentovat publikační i expoziční formou. Uplynulé desetiletí bylo zároveň úspěšné v navrácení plaského kláštera na mapu Evropy. Jednak prostřednictvím rehabilitace vybraných klášterních budov a s tím související znovuotevření tématu Metternichů v regionálních i mezinárodních souvislostech, ale zejména díky prohloubení poznávání a prezentaci cisterciácké klášterní krajiny (Cisterscapes), která v roce 2024 získala prestižní evropské označení European Heritage Label. Kromě jiného má právě toto evropské ukotvení připravovaná odborná konference reprezentovat reflexí domácího i zahraničního výzkumu.
Konferenční příspěvky jsou řazeny do tří hlavních tematických bloků:
Zahrnuje nová stavebněhistorická a archeologická zjištění. Výzkum umělecké a uměleckohistorické výbavy interiérů i exteriérů jednotlivých klášterních budov, a to v kontextu evropského umění, architektury a duchovních dějin. Metody a metodologie památkové obnovy a restaurování na příkladu obnovy kláštera Plasy (např. kostela Nanebevzetí Panny Marie, kostela sv. Václava, bývalé prelatury, budovy sýpek, opatské zahrady a ambitových chodeb s altánem apod.).
Zahrnuje všechny etapy vývoje plaského kláštera od doby předklášterní až po 21. století z pohledu člověka a stop jeho činnosti v širším okruhu kláštera včetně vytváření souvisejících vztahů, vazeb apod. (osobnosti, členové řádu, kontakty, vrchnostenská správa, Metternichové, mezinárodní vazby, každodennost).
Zahrnuje výzkum širších vztahů kláštera a jejich vlivu na utváření krajiny, krajinných celků a dominant, resp. vlivu na utváření hospodářské a technologické základny země/regionu od středověku po současnost (fenomén klášterní cisterciácké krajiny, projekt Cisterscapes – Cistercian landscapes connecting Europe, zakládání a rušení vsí, vrchnostenská správa, hospodářské dvory, duchovní rozměr krajiny, vnímání krajiny člověkem, budoucnost cisterciácké krajiny apod.).
Místem setkání bude Santiniho sál v Centru stavitelského dědictví areálu plaského kláštera. Pořadateli akce jsou Národní památkový ústav, Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici a Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví.