Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | V horní části Václavského náměstí je k vidění výstava Příběh Václavského náměstí. Velkoformátové panely přibližují historii náměstí v 19. a 20. století. Lidé si mohou volně prohlédnout staré fotografie, plány a grafické listy ze sbírek archivu a muzea, které hlavní město spravuje.
Výstavu o koňském trhu, který se v průběhu staletí vypracoval v jedno z nejdůležitějších míst moderních dějin, pořádá Sdružení Nového města pražského při příležitosti 666. výročí založení Nového Města pražského. Na náměstí je umístěno šestadvacet velkoformátových panelů. Jeho historii za posledních 200 let tematicky rozděluje na tři hlavní etapy, a to na koňský trh, promenádu a městskou třídu.
Václavské náměstí prošlo v průběhu 19. a 20. století výraznou proměnou své podoby a významu. Stalo se dějištěm mnoha událostí zásadního významu pro české země, živoucím centrem rozrůstající se metropole. Z dříve zabláceného koňského trhu na kraji města se stal reprezentativní městský bulvár s šestiřadým stromořadím zakončený majestátní budovou Národního muzea. Nízkou historickou zástavbu nahradily luxusní nájemní domy, hotely, obchodní a bankovní paláce. Klapot koní vystřídal zvonek tramvají a čilý městský ruch.
„Výstava má upozornit na to, že v posledních třiceti letech náměstí stagnuje a nevyvíjí se,“ říká autor výstavy architekt Petr Kučera, podle kterého výstava nemá být jenom ohlédnutím za minulostí. Největší proměnou prošlo Václavské náměstí v době první republiky a o jeho dalších změnách se diskutuje. „Nová podoba se neustále hledá a oddaluje, takže příběh proměny nekončí a naše doba by se do něj měla se svými potřebami otisknout,“ myslí si Petr Kučera.
K výstavě jsou připraveny komentované prohlídky s architektem Petrem Kučerou z občanského sdružení Prampouch. Uskuteční se v sobotu 3. května a 10. května od 14.00 hodin.
Bližší informace naleznete na stránkách SDRUŽENÍ NOVÉHO MĚSTA PRAŽSKÉHO, facebookovém PROFILU nebo na stránce facebookové UDÁLOSTI. Občanské sdružení Prampouch se prezentuje na portálu v KATALOGU SLUŽEB.