Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
URČICE (PROSTĚJOVSKO) | Opravená věž při kostele sv. Jana Křtitele zdobí panorama obce. Její rekonstrukce stála bezmála dva miliony korun, restaurovány byly i věžní hodiny včetně hodinového stroje. Věž je nemovitou kulturní památkou a práce byly dokončeny v těchto dnech.
Samostatně stojící objekt u kostela sv. Jana Křtitele byl ve špatném technickém stavu. „Předmětem stavebních prací byla především sanace vlhkosti a rekonstrukce fasády, při které byly opraveny římsy, stávající poškozené omítky a celá věž byla opatřena novým vápenným nátěrem, který koresponduje s fasádou kostela. Zároveň byly provedeny výměny a repase okenních a dveřních výplní,“ uvedl Vlastimil Staněk z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. Důležitou součástí rekonstrukce věže bylo restaurování věžních hodin, které byly očištěny a opatřeny speciální antikorozní barvou. „Časem setřelé číslice byly obnoveny zlatou barvou, stejně jako hodinové ručičky. Péčí restaurátora prošel i hodinový stroj,“ podotkl Staněk.
Oprava stála 1,96 milionu korun, přičemž Olomoucký kraj poskytl půl milionu a dalšími téměř 432 tisíci korunami přispěly Určice. Ministerstvo kultury přidělilo na projekt dotaci 200 tisíc korun a zbývající část nákladů uhradila Římskokatolická farnost Určice. „Stavební akci můžeme označit za zdařilý příklad vzájemné spolupráce investora s obcí Určice a orgány památkové péče,“ řekl Staněk.
Kostel sv. Jana Křtitele v Určicích, který je barokní sakrální architekturou, byl postaven v letech 1727 až 1734. Jedná se o jednolodní halovou stavbu s půlkruhově zakončeným kněžištěm a drobným přístavkem sakristie přiléhajícím k jeho jižní zdi. Na jižní straně od kostela stojí samostatná věž zvonice, jejíž jádro bylo vystavěno patrně v 15. století a přestavováno v polovině 18. století.