Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ZNOJMO | V Jihomoravském muzeu ve Znojmě je do 2. září k vidění výstava Kouzlo starých plováren. Expozice připomene městské a říční lázně, plovárny či přehrady a zároveň přiblíží dřívější trávení volného času, hygienické návyky, dobovou letní módu i například sportovní náčiní.
Na výstavě umístěné v prvním patře minoritského kláštera si můžete prohlédnout exponáty ze sbírky oděvů, doplňků a plavek sběratelky Vlaďky Dobiášové z Prahy. Mezi nimi nechybí ani klobouky, brýle, plovací, sportovní nebo zábavní pomůcky. Nechybí ovšem ani dobové pohlednice nebo časopisy, stejně jako dokumenty či fotografie. Právě jejich prostřednictvím se můžete vydat i do dnes již zaniklého světa starých znojemských plováren.
„Nejstarší plovárna byla vybudována jako součást ženijní akademie zřízené v areálu bývalého louckého kláštera v roce 1851. Po jejím zániku byla přenesena na místo městské plovárny na levém břehu Dyje pod Hradištěm sv. Hypolita. Na protějším břehu byla zřízena městská vojenská plovárna, přestavěná a modernizovaná v letech 1910–1911. K novému rozšíření a modernizaci těchto areálů došlo koncem 20. let 20. století. Nové Městské říční lázně se staly velkou atrakcí nejen pro obyvatele Znojma a širokého okolí. Zajížděly sem autobusy a vlaky dokonce až z Prahy,“ říká historik a kurátor výstavy Petr Eckl.
V rámci výstavy si současně můžete projít další expozice minoritského kláštera. Pokud by vás pohltila prvorepubliková atmosféra a rádi byste si jí ještě více užili, nenechte si ujít další tematické výstavy Jihomoravského muzea, které můžete zhlédnout v Domě umění. Secesní keramiku z Vranovské Vsi představuje výstava Zahrada naší minulosti. Pohled do tehdejší bezstarostné měšťanské společnosti pak umožňuje výstava Štastný život v secesi.
Více informací o všech výstavách naleznete na stránkách JIHOMORAVSKÉHO MUZEA VE ZNOJMĚ.