Chronologicky koncipovaná expozice je členěna do tematických celků, které umožňují návštěvníkovi sledovat umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci, u jejíhož zrodu Kupka stál. Retrospektiva se zaměřuje na jeho symbolistické malby, expresionistické portréty, cestu k abstraktnímu umění, barevné vertikály, řeč tvarů a barev, mašinismus i geometrickou abstrakci. Četné práce na papíře představují Kupku také jako satirického kreslíře a znamenitého ilustrátora, umělce se zájmem o filozofii, antiku, náboženství i vědu.

„Výstava je po téměř 30 letech pokusem o ucelenou retrospektivu, která zahrnuje všechny aspekty Kupkovy tvorby. Prezentuje zásadní díla z muzejních i soukromých sbírek z celého světa. Vedle děl ze sbírek Národní galerie jsou k vidění četné práce ze sbírky pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheimova muzea nebo vídeňské Albertiny,“ uvádí kurátorka výstavy Anna Pravdová.

František Kupka pocházel z Opočna, ale převážnou část života strávil ve Francii. V Čechách byl zprvu znám především jako nelítostný karikaturista, většího uznání své volné tvorby se dočkal až v roce 1946, kdy mu Spolek výtvarných umělců Mánes uspořádal retrospektivní výstavu. Po komunistickém převratu byla jeho tvorba víceméně zapovězena a české publikum se s ní tak mohlo detailněji seznámit až po roce 1989.

Výstava, která v Paříži sklidila nebývalý úspěch a navštívilo ji na 230 tisíc diváků, bude ve Valdštejnské jízdárně k vidění do 20. ledna. Přístupná bude každý den včetně pondělí od 10 do 18 hodin, každou středu navíc až do 20 hodin. Středeční prodlouženou otevírací dobu zavádí Národní galerie od září do všech svých budov. K výstavě František Kupka 1871–1957 vydává Národní galerie také rozsáhlý bohatě ilustrovaný katalog s texty českých i zahraničních odborníků v českém a anglickém jazyce.

Doprovodný program zahrnuje vedle tradičních komentovaných prohlídek nebo aktivit pro rodiny s dětmi tentokrát speciální cyklus přednášek pořádaných ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.

Program přednáškového cyklu. Začátek je vždy od 18 hodin:

  • 10. října | Kupka a mašinismus (Pierre Brullé)
  • 7. listopadu | Kupka jako kreslíř a ilustrátor (Markéta Theindart)
  • 5. prosince | Kupka a umělecká skupina v Pouteaux (Germain Viatte) 

Všechny přednášky se konají na půdě Francouzského institutu v Praze, Štěpánská 35, vstup na ně je zdarma a jsou simultánně tlumočeny do češtiny. Více informací naleznete na stránkách NÁRODNÍ GALERIE.