Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Plavení dřeva je téma hojně prezentované. Význam vorařství byl roku 2022 vyzdvižen zápisem na seznam nehmotného dědictví UNESCO. V jeho stínu však leží plavení polenového dřeva, k jehož provozu nezbytně patřily rechle, dnes téměř zapomenutý typ vodní stavby.
Jsou rechle jen krytou lávkou? Kladení této otázky je opodstatněné především v jihozápadních Čechách, kde se dodnes dochovalo pět objektů rechlí. Všechny jsou zapsány jako kulturní památky, ale jen některé z nich jsou v živém povědomí veřejnosti.
Pod vesnicí Plav nedaleko Českých Budějovic se na Malši vyjímají moderní, z větší části kovové rechle z roku 1896, přes jejichž otevřenou kovovou lávku dnes vede cyklostezka.
Rechle v Českém Krumlově, v dnešní podobě z konce 18. století (od té doby však prošly mnoha opravami), přetínají Vltavu mezi městskými částmi Plešivec a Spolí; jejich 110 metrů dlouhé (a v rámci České republiky údajně nejdelší) kryté dřevěné lávky se běžně užívá jako spojnice obou břehů řeky pro pěší.
Jejich zobrazení s nápisem Dřevěný most v Lenoře se ocitlo v roce 2013 na jedné z 10 zlatých pamětních mincí, kterými Česká národní banka představila veřejnosti význačné mosty Česka.
Na první pohled podobný typ rechlí se nachází na Teplé Vltavě pod Lenorou (okres Prachatice). Přes ně cesta sice nikdy nevedla (a dosud nevede), ale přesto patří mezi vyhledávané turistické cíle. Jejich zobrazení s nápisem Dřevěný most v Lenoře se ocitlo v roce 2013 na jedné z 10 zlatých pamětních mincí, kterými Česká národní banka představila veřejnosti význačné mosty Česka.
Návštěvníci západní části Šumavy mohou okusit výhledu na řeku Vydru z otevřeného širokého mostu rechlí na začátku Vchynicko-tetovského kanálu nedaleko Modravy (okres Klatovy), vyprojektovaného v letech 1799–1801 Josefem Rosenauerem.
Zcela opomíjené zůstávají rechle pod vesnicí Blansko u Kaplice na říčce Černá (okres Český Krumlov), v končinách turisty nenavštěvovaných. Byly též opatřeny dřevěnou krytou lávkou, která však bohužel před rokem 2006 shořela. I když byla velmi půvabná, její zničení nepřitáhlo žádnou pozornost a dodnes nebyla obnovena. Podrobné archivní prameny byly shodou okolností nalezeny právě ke vzniku a přestavbám rechlí v Blansku. Postaveny byly v roce 1780 a svému účelu sloužily až do 40. let 20. století.
Celý článek si můžete přečíst v jarním vydání časopisu PROPAMÁTKY 2025.