Do projektu je zařazeno asi 150 hrobů a hrobek, od července roku 2013 se podařilo najít pro asi 90 z nich nové pečující zájemce. „Jsou problémy s hroby a hrobkami, které jsou nákladnější. Rozlohou jsou třeba velké, takže poplatky za užívání a náklady na opravu jsou vyšší,“ řekl Martin Červený s tím, že jde i o statisíce korun. Například hrobka politika a novináře Julia Grégra potřebuje kromě běžné údržby také repliky bronzových soch.

Zájemců o adopce je sice podle jeho slov dost, není ale žádný, který by byl schopen pokrýt i takto vysoké náklady. Nově by se na ně mohlo složit více dárců. Správa hřbitovů proto v červnu spustí veřejnou sbírku. „V současné době je minimální hodnota příspěvku 1 000 korun, ve sbírce bude možné přispět jakoukoliv částkou,“ doplnil Martin Červený. 

Pro projekt adopce hrobů správa také spustí nové internetové stránky. Do sbírky budou zařazené ty hroby a hrobky, jejichž opravy budou nejvíc potřeba. Pokud někdo bude chtít přispět cíleně, tak si na konkrétní hrobku může počkat. K adopci hrobů se hlásí nejen lidé, ale i spolky a sdružení, muzea nebo obce, které jsou rodištěm významné osobnosti. Své mecenáše tak našel třeba hrob básníka Karla Jaromíra Erbena, spisovatele a novináře Eduarda Basse nebo autora legendární pohádkové knihy o broučcích Jana Karafiáta. 

Martin Červený se tématu adopce významných hrobů věnoval také v přednášce na konferenci MÁME VYBRÁNO 2014. Text přednášky je součástí připravovaného sborníku. Na letošní ročník konference se můžete zaregistrovat na stránkách MÁME VYBRÁNO. Více informací o adopci hrobů naleznete na stránkách PRAŽSKÉ SPRÁVY HŘBITOVŮ.