Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
23. 04. 2014Rubrika
Památky a financeTémata
ČESKÁ REPUBLIKA | Projekt Máme vybráno se již třetím rokem věnuje financování památek v České republice z různých pohledů. Také letos pokračuje celodenní konferencí a soutěží veřejných sbírek na kulturní dědictví. Rádi bychom vás seznámili s programem a nabídli možnost včasné registrace.
Oblast financování kulturního dědictví není věc jednoduchá a navíc se stále vyvíjí. Samostatnou kapitolou jsou dotace, granty nebo příspěvky z veřejných rozpočtů. Těm byla konference věnována v minulých letech. V roce 2014 nabízejí organizátoři pohled na získávání prostředků z jiných, zejména soukromých zdrojů, protože veřejné prostředky nemohou nikdy zcela pokrývat aktuální potřeby. Nové zdroje financování a jejich specifika je tedy nutné hledat a učit se je vhodně používat.
Hlavním cílem a smyslem konference, která se uskuteční 27. května v dominikánském klášteře v Praze, je předávání aktuálních a podnětných informací o možnostech financování památek. Setkání navazuje na úspěšný první a druhý ročník, kterých se celkem účastnilo na 200 zájemců. Aktuální program letošní konference je k dispozici na stránkách MÁME VYBRÁNO.
Program je rozdělen do dvou částí. Dopolední blok nabízí samostatné přednášky, odpolední pak panelové diskuze. „Na základě loňského setkání a názorů účastníků jsme se rozhodli zachovat stejnou strukturu a zajistit účastníkům jak zajímavé a podnětné přednášky z praxe, tak i širší prostor pro diskuze na aktuální témata. Na konferenci jsme pozvali lidi, kteří již realizovali nebo realizují úspěšné projekty a rádi se o své zkušenosti podělí s ostatními. Z programu lze jmenovat třeba aktuální veřejnou sbírku na chatu Libušín, kterou představí ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš nebo projekt Adopce významných pražských hrobů, jejímž autorem je ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. Za zmínku stojí také slovenská iniciativa na vybudování kulturního prostoru v Nové synagoze – Kunsthalle Žilina, ale i řada dalších. Jistou novinkou je blok věnovaný bankovním produktům, které mohou vlastníci a správci památek využívat. Do programu jsme ho zařadili právě na základě požadavků účastníků loňské konference.“ komentuje za pořadatele letošní setkání Aleš Kozák z pořádajícího Institutu pro památky a kulturu, o.p.s.
Konference je určena majitelům a správcům památek z řad soukromých osob, zástupců obcí, státních institucí, církví a dalších, kteří chtějí načerpat inspiraci v oblasti financování památek a sdílet své zkušenosti s ostatními. Registrovat se můžete ZDE.