Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ČERVENÁ LHOTA (JINDŘICHOHRADECKO) | V opravených sklepích zámku Červená Lhota byla otevřena nová expozice. Přibližuje nejstarší archeologické nálezy a také proměny stavby od 14. století do roku 1910.
Sklepení vytesané do skal se rozkládá pod třemi křídly panského sídla. Správa objektu ukazuje v jeho prostorách stavebněhistorický vývoj památky na obrazech Františka Kápara. „Ty zachycují zásadní vývojové etapy zámku od gotiky až do druhé poloviny 19. století, kdy objekt prošel předposlední rekonstrukcí. Poslední přestavba se prováděla v roce 1910. Ta už ovšem na obrazech není. Bylo by to zbytečné, neboť si tuto podobu stavba zachovala dodnes,“ říká tiskový mluvčí zámku Roman Dáňa.
Do prostor lze vejít původním historickým vchodem zvenčí, přičemž je možné vstoupit i doposud uzavřenou zahrádkou vedle mostu. Kromě zmiňovaných obrazů si mohou zájemci prohlédnout archeologické nálezy (střepy nádobí, kachle kamen, ale i mladší nálezy – zátky od výrobků místního velkostatku) ze zámku a okolí Červené Lhoty. Postupně bude i tato část doplněna o objevené mince z období Rakouska-Uherska.
V expozici nejvíce zaujme patrně model, který zobrazuje podobu údolí na přelomu 15. a 16. století před napuštěním rybníka. Ostrožnu, na níž stávala gotická tvrz, tehdy obtékal ze tří stran Deštenský potok a vedly k ní dva dřevěné mosty. „Výroba modelu zabrala nejdelší dobu. Jeho podoba vychází v největší části z poznatků stavebněhistorického průzkumu Jana Muka, který doplnil František Kápar na základě analogií typologicky shodných staveb. Patrná je nápadná podobnost nejstarší etapy s Kozím hrádkem u Tábora,“ upřesnil Roman Dáňa.
Celkové náklady ve výši 205 tisíc korun uhradil Národní památkový ústav, který má objekt ve správě. Nová stálá expozice ve sklepích bude i nadále rozšiřována, především o část geologie zdejšího údolí a o dva modely, které budou mapovat jednak barokní podobu zámku a také řez stávající budovou. Na podzim je v plánu také vypuštění a odbahnění zámeckého rybníka, který byl naposledy vyčištěn v polovině 80. let 20 století.
Více informací naleznete na stránkách zámku ČERVENÁ LHOTA.