Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.

Zpravodajství

Na záchraně varhan v Sopotech má velký podíl veřejná sbírka

SOBÍŇOV (HAVLÍČKOBRODSKO) | Tři roky trvalo restaurování varhan poutního kostela Navštívení Panny Marie v Sopotech u Sobíňova. Nástroj znovu rozezněl 9. prosince přední pražský varhaník František Petr, rodák z Pohledu, který koncertuje s orchestrem Národního divadla.

„Obnova varhan stála celkem jeden a půl milionu korun. Abychom na restaurování nástroje mohli získat dotace, museli jsme se na nákladech také podílet, a tak jsme vyhlásili veřejnou sbírku. Ta měla trvat až do konce března 2014, ale podařilo se nám potřebnou částku vybrat už letos,“ uvedla Blažena Petrlíková z občanského sdružení Sobíňov. Vybraná částka nakonec činila 400 tisíc korun. Zbývajících milion sto tisíc korun se sešlo od obce Sobíňov, Kraje Vysočina a zbytek byl poskytnut Ministerstvem kultury formou dotace.

Vzácné varhany byly na pokraji zkázy. Dřevěnou skříň rozežral červotoč a píšťaly poškodil takzvaný cínový mor, nástroj byl poškozen i neodbornými zásahy v minulosti. Náročných prací, které mají varhany zachránit, se ujal ve své dílně  ve Studénkách na Jihlavsku restaurátor Dalibor Michek, vynálezce tzv. nedestruktivní metody obnovy zvuku původních píšťal. Sopotské varhany jsou na seznamu kulturních památek. Na skříni varhan z roku 1749, které pochází z dílny varhaníka Vojtěcha Šrajera, je napsáno, že byly postaveny „ke cti všemohoucího Boha, blahoslavené Marie, povždy Panny”.

Mapa

Sopoty na Havlíčkobrodsku

Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Sopotech na Havlíčkobrodsku ukrývá opravené přes 250 let staré varhany, které byly kompletně zrestaurovány a jsou opět funkční.

Více z rubriky: Opravené památky

Více k tématu: Movité památky

Více k tématu: Veřejné sbírky