Dovedu si představit, že asi nebylo jednoduché se zpočátku rozhodovat, do čeho se při opravách pustit nejdřív.
Asi bych potřeboval klapky, které má kůň, abych neviděl do stran a koukal jen dopředu. Děláš v domě jednu věc, podíváš se stranou a vidíš jich dalších šest, které by bylo třeba udělat. Kolikrát se přistihnu, že něco dělám a přitom začínám už něco jiného. V tu chvíli si říkám: „Pepo, takhle ne, to nejde, musíš dodělat jednu věc.“ Musím se prostě brzdit! Nutné bylo dům staticky aspoň částečně zajistit betonovými injekcemi. Dům nemá základy, udělat je nově pomocí zmíněné injektáže by stálo kolem tří milionů a to je rozpočet z roku 2015, v dnešních cenách si to nedovedu ani představit. Největší starost nám ale dělá střecha, kde jsou krovy ze 70 procent špatné. Jen rekonstrukce střechy by nás ale vyšla na několik milionů, které bohužel nemáme. Asi bychom potřebovali nějakého nadšeného mecenáše (s čímž tedy moc nepočítám – směje se), který by přišel a řekl, že nám pomůže.

Nejde jen o to udělat novou střechu. Musí se udělat celý nový věnec. Nabízí se i řešení stáhnout celý objekt několika táhly. Problém je ale v tom, že dům je mnohoúhelník a hlavně by to byl problém v budoucnu, dům nemá pevné základy, celý se lehounce, neznatelně pohybuje, část je sice na skále, ale část na pohyblivém podloží. A to celé nejde udělat po částech. Stálo by to dvakrát tolik. My bychom potřebovali udělat tuto rekonstrukci naráz, a proto bychom potřebovali sehnat větší obnos, sám bych také samozřejmě přispěl z vlastních zdrojů. Na to není žádná stoprocentní dotace. Musí se to udělat prostě najednou.

Když jsme procházeli celým domem, nestačil jsem počítat, kolik má dům vlastně místností?
V patře jsou tři hlavní velké místnosti a dvě menší, malá koupelna plus pokojík pro bývalou služebnou, kde měl bratranec Jaromír později modlitebnu. První podlaží má 130 metrů čtverečních. V přízemí býval antikvariát paní Fibichové, který je teď v domě naproti bývalé základní umělecké škole u Putimské brány. Když jsem chtěl pak tyto prostory vybílit, strávili jsme tam s najatou firmou nakonec dva měsíce. Nepřidala mu ani generální oprava Kamenného mostu v roce 1997, díky které sice most přežil velkou povodeň o pět let později, ale silně utrpěl právě náš dům. Pravá pata mostu stojí totiž na stejné skále jako dům U Slona. A když se tam vrtalo sbíječkami, skákaly v domě skříně a celý barák se otřásal. Pravidelně nás vyplavovala i voda z vedlejšího parku (pozn. Palackého sadů), kde se neudělala dobře kanalizace a dům to pravidelně při větších deštích zaplavovalo.

Co dalšího se už podařilo opravit?
Opravené a nahozené jsou všechny komíny, na které jsme potřebovali dát i stříšky – napoleony. Komíny jsou totiž průlezné a ročně tam nateklo tisíce litrů vody. A ta dům po léta ničila zevnitř. Ještě za komunistů tady měla každá místnost kamna, kde se topilo. A když se topilo, dům žádný déšť netrápil. Jakmile se topit přestalo, byl z něj jeden velký cedník. Dům dostal zmiňované betonové injekce kvůli zajištění statiky, opravili jsme a vybílili místnosti, upravili jsme a vydláždili dvůr. Rekonstruované jsou i vchodové dveře. Opravený je i přístavek na dvoře. Obnovili jsme i původní hradební zeď. Těch tisíců hodin ale člověk nelituje. Když se ohlédneme, říkáme si, že to stálo za to. Pořád ale musíme řešit nejnutnější opravy střechy, kterou bychom potřebovali, jak jsem říkal, opravit kompletně celou.

Jaké máte do budoucna plány s domem U Slona a s vaším spolkem?
Plánovat musíme vždy dost dopředu. Zase tu budeme mít letos koncerty, „bijásky“, výstavy a rádi se zapojíme jako obvykle i do větších akcí: městské slavnosti a Pískoviště. I nadále bude náš Spolek přátel domu u Slona spolupracovat na akcích Spolku Přátelé Kamenného mostu Písek i Hospicu Athelas, jako je např. charitativní Běh mezi mosty. Určitě chceme pokračovat v benefičních koncertech v Divadle Pod čarou i na dvorku domu, letos se můžeme např. těšit na koncerty píseckých kapel Třetí sloka a Kérmideretvár.

První část rozhovoru si můžete přečíst ZDE.

Bližší informace najdete na stránkách DŮM U SLONA. Záchranu památky můžete podpořit ve veřejné sbírce, kterou najdete ve FINANCOVÁNÍ.