Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Nedávno proběhlo v monumentálních prostorách někdejší pivovarské sladovny slavnostní otevření víceúčelového kulturního centra, které v současnosti zahrnuje několik významných městských institucí. Projekt byl realizován za výrazné finanční podpory Evropské unie.
Cílem po všech stránkách náročného procesu byla celková transformace bývalé nevyužívané sladovny na moderní kulturní centrum s důstojným zázemím pro veškeré kulturní a kreativní aktivity. V přízemních podlažích se nachází muzejní i výstavní síň, kavárna, vstupní hala knihovny a vznikající restaurace s minipivovarem. Vyšší patra slouží domu dětí a mládeže, základní umělecké škole a městské knihovně. Každá z těchto institucí má svůj samostatný vstup, což výrazně přispívá k přehledné orientaci návštěvníků v rozsáhlém komplexu.
Otevření se zúčastnili starosta města Libor Lesák, místostarostové Vojtěch Pohl a Petr Holeček, dále zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva kultury, Středočeského kraje, Státního fondu podpory investic, zhotovitelské společnosti STRABAG, a. s., i zúčastněných projektových kanceláří Atelier 99, s. r. o., a Tomáš Hanák architekt, s. r. o. Projekt Kulturní centrum v Kralupech nad Vltavou byl realizován za významné finanční podpory Evropské unie. Město získalo dotaci z Národního plánu obnovy prostřednictvím Státního fondu podpory investic ve výši přesahující 62,5 milionu korun. Dalších 200 milionů korun pak poskytlo Ministerstvo kultury.
Původní zdejší parostrojní pivovar založil sládek Josef Fischer v roce 1872 a o rok později zahájil podnik svůj provoz. Součástí pivovaru byla sladovna, ze které se slad exportoval také do zámoří. První výraznější přestavba se uskutečnila v roce 1894, kdy byla proměněna budova spilky a sklepů. V roce 1907 se rekonstruovala varna, k níž přibyla nová strojovna s kotelnou. Brzy poté následovala přestavba podle návrhu architekta Viktora Beneše. Během první světové války prožíval kralupský pivovar propad činnosti. K další zásadní přestavbě došlo v letech 1927–1929, kdy původní ledování nahradilo umělé chlazení a lednice byly adaptovány na stáčírny a dílny. Po následném požáru se znovu přestavovalo podle projektu Rudolfa Ehrmanna.
Neustále rostoucí produkci podpořila další modernizace a podnik brzy neměl ve svém okolí konkurenci. Pivovar měl vlastní restauraci, která byla svého času hlavním společenským centrem města. Koncem druhé světové války areál silně poškodilo bombardování. Ke znovuobnovení došlo až v polovině roku 1946 a patrně nejvýznamnější éra spojená s rodinou Fischerů skončila znárodněním v roce 1948. Provoz se poté stal součástí národního podniku Středočeské pivovary se sídlem ve Velkých Popovicích. Pivo se v Kralupech vařilo do roku 1979, poté fungovala do 90. let 20. století jen sladovna. V roce 2017 došlo k ubourání takzvaného chladného hospodářství.