Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
26. 04. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
VELHARTICE (KLATOVSKO) | Od letošní sezony hrad připravil nový poutavě navržený návštěvnický okruh jdoucí po stopách skutečného příběhu s názvem Šumavská klenotnice. Na další podrobnosti a zajímavosti spojené s obnovou památky jsme se zeptali kastelána hradu.
Můžete ve stručnosti shrnout historii hradu?
Hrad byl založen na konci 13. století jako rodové sídlo pánů z Budětic. Za jedněch z nejvýznamnějších majitelů, Buška staršího a Buška mladšího z Velhartic, se dočkal největšího rozkvětu. V 15. století Menhart z Hradce, nejvyšší purkrabí Království českého, ukryl na Velharticích korunovační klenoty. V 17. století získal panství španělský válečný zbohatlík Martin de Hoeff-Huerta, který nechal postavit nový, a to pozdně renesanční, palác. Poslednímu majiteli Josefu Windischgrätzovi byl zámek zkonfiskován a od roku 1973 přešel pod státní památkovou péči.
Lze krátce přiblížit nový návštěvnický okruh spjatý s cestou korunovačních klenotů?
Nový prohlídkový okruh se jmenuje Šumavská klenotnice, protože zde byly nějaký čas uloženy korunovační klenoty. V době po husitských válkách byl nejvyšším purkrabím v zemi Menhart II. z Hradce, který vlastnil i velhartický hrad. Zastával také funkci purkrabího na Karlštejně a měl ve správě české korunovační klenoty. Aby zabránil Jiřímu z Poděbrad a jeho stoupencům použít korunovační klenoty pro vlastní politické cíle, zvolil riskantní tah. Tajně nechal převézt klenoty z Karlštejna na své sídlo – hrad Velhartice. Okruh povede do sklepů pod nejstarší částí hradu, kde bude průvodce interaktivním způsobem s návštěvníky bádat o tom, jak mohla tehdy cesta klenotů na velhartický hrad probíhat.
Na co byl v průběhu tvorby a přípravy kladen největší důraz?
Naším cílem bylo vytvoření netradiční expozice, která může být jedním ze směrů, jak přiblížit lidem památky a historii ve 21. století. Sami návštěvníci se stávají součástí prohlídky a společně s průvodcem jdou po stopách skutečného příběhu. Zároveň se snažíme v rozumné míře využívat moderních technologií pro to, abychom oživili původní zachovalé prostory bez nevratných zásahů. Při úspěšném pátrání budou moci návštěvníci zahlédnout snad i samotné korunovační klenoty.
Jaká byla dosavadní finanční náročnost provedených prací?
Rekonstrukce vnějšího pláště a nová prohlídková trasa stály bezmála 19 milionů korun. Celý projekt byl realizován za podpory Ministerstva kultury, z dotačního programu Rozvoj a obnova materiálně-technické základny státních kulturních zařízení.
Které další pracovní výzvy vás letos nebo v delším časovém horizontu čekají?
Letošní největší stavební akcí bude výměna doškové krytiny na špýcharu v hradním skanzenu. Dále budou pokračovat úpravy hradního lesoparku v okolí hradu. V příštích letech nás bude například čekat výměna či přestavba výstavy v hradním pivovaru.
Další informace naleznete na stránkách HRADU VELHARTICE.