Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Publikováno
12. 05. 2026Kategorie
Tipy a inspiraceLokalita
Stráž nad OhříFoto
Jaroslav Gabriel a Kryštof Havlice
Památkově chráněný mlýnský areál představuje architektonicky a urbanisticky významného zástupce technických památek z druhé poloviny 19. století s mnoha zachovanými částmi původního vybavení. Na záchranu a postupnou obnovu jsme se zeptali majitele Jaroslava Gabriela.
Jeho dějiny známe podle záznamů o prodejích mlýna už od roku 1590 a patří tedy k nejstarším mlýnům. Až do roku 1870 byl dřevěný a nová stavba se zachovala prakticky beze změn. Roku 1930 došlo k rozsáhlé modernizaci, kdy byla dvě vodní kola nahrazena Francisovou turbínou a mlýnské kameny válcovými stolicemi a mlýn se tak mohl označit jako automatický, umělý či amerického typu. V roce 1945 došlo ke znárodnění a objekt byl osídlen volyňskými Čechy, kteří ještě zhruba 10 let mlýn a pekárnu provozovali. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních mlýnů v pohraničí, které se nedochovaly, byl tento obydlen, ležel uprostřed obce, a tak se zachoval i s původním vybavením. To je v Sudetech naprostý unikát. Je to také důvod, proč jsem se okamžitě rozhodl, že jej zachráním.
Těžká byla první fáze, kdy jsem nevěděl, kde a jak začít a také kde sehnat kvalitní a znalé řemeslníky. Mlýn jsem hned nechal prohlásit za kulturní památku, protože si to jeho unikátnost zaslouží. Postupně jsem získal kontakty na místní kvalitní řemeslníky a přes památkáře kontakt na šikovného restaurátora, který mi napřed opravil turbínu a pokračuje v dalším strojním vybavení. Krize přišla i po čtyřech letech, kdy bylo vše v rozdělaném stavu, ucpala se kanalizace od záchodu a nové zárubně v přízemí napadla dřevomorka. Dva roky jsem taky sháněl někoho, kdo mi obnoví šablonovou výmalbu v parádním pokoji.
Obytná část je prakticky hotová a vybavena původním nábytkem. Obnovena je pec na chleba, v které bych chtěl začít péct. Turbína se točí, protože zůstal zachován náhon Pekelského potoka, což se většině dochovaných mlýnů nepoštěstilo. Čeká mě obnova fasády a mlýnského vybavení. Tam ještě nejsem rozhodnut, do jakého stavu je uvedu. Mlýn už mlít nebude, neb to nedává žádný smysl. Práce se dá vymyslet ještě mnoho a je jen na mně, do jaké fáze to dovedu. Základ je, že to důležité se zachránilo. Také ještě nemám konečnou představu o účelu. Nebude sloužit k bydlení ani ke komerčnímu pronájmu. Vše je zde uvedeno do stavu jako před 100 lety, a tak se odpojil plyn a topí se v kamnech a na těch se může ohřát voda na mytí. Asi to směřuje k něčemu jako živé muzeum.
Každým rokem žádám o příspěvky od Ministerstva kultury a Karlovarského kraje. Některé roky nedostanu nic, protože se šetří, ale většinou příspěvek dostanu a je to pro mne především morální vzpruha, že na to nejsem úplně sám. Památkáři vidí, že se snažím zachránit, co se dá, a tak s nimi nemám problém.