Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
01. 09. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
ČESKO | Tohle je lahůdka pro všechny milovníky historie stavitelství. Formou, obsahem, provedením. Kniha „Industriální architektura: Tvůrci a plány“ přináší soubor zdařilých studií, které prezentují svébytný díl architektury v širokém kontextu. Soutěžte o ni s portálem PROPAMÁTKY.
První část shrnuje to, co bylo v posledních letech napsáno o průmyslové architektuře a jejich tvůrcích. Prostor dostává Německo počátku 20. století, ale také švýcarské stopy, které dodnes nacházíme na řadě budov realizovaných v českých zemích. Ožívá tu „bleskový architekt“ Philipp Jakob Manz, krnovský rodák Leopold Bauer, Bohumil Hypšman vypráví svůj příběh ve službách průmyslu. Jednotlivé díly mozaiky do sebe zapadají, aby ukázaly cestu k druhé části publikace, katalogu výstavy.
Výstava se uskutečnila v roce 2021 v Galerii Národní technické knihovny v Praze. Nesla název Industriální architektura na starých plánech a v nových médiích. „Jejím cílem nebylo jen podat přehled významných děl průmyslové architektury v českých zemích, ale především přiblížit proces jejich návrhu – a to pomocí dobových dokumentů a především původních plánů vystavených v originálu,“ vysvětlují autoři knihy.
Katalog je tak cenným souborem plánů a výkresů, které lze díky skvělému rozlišení zkoumat do nejmenších detailů. Je to přehlídka dobové módy, vkusu, ale také technických možností – v knize se soustředí filozofie tvůrců, že i užitné věci se neobejdou bez krásy, jejíž vnímání se zase neobejde bez člověka. Výstava zrcadlí badatelské dobrodružství – ukazuje, jak se posouvá projekt, když do něj ze všech stran přibývají různé přípisy, změny a razítka, a díky dochované korespondenci lze alespoň částečně rekonstruovat dobu a prostředí.
Kniha vychází v česko-anglické jazykové verzi. Editorem Lukáš Beran, vydavatelem České vysoké učení technické v Praze, Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury. O jeden výtisk můžete do 20. září soutěžit s Klubem PROPAMÁTKY.