Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
24. 12. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
ČESKO | Projekt Křesťanské Vánoce – Betlémy 2024 navazuje na tradiční putování křesťanů po kostelích v období Vánoc. Letošní 13. ročník propojují od 24. prosince během vánočního období chrámy nabízející zpřístupnění jesliček široké veřejnosti mimo rámec bohoslužeb.
Jen v Praze můžete navštívit 50 svatostánků a ve Středočeském kraji 25 míst. Vedle katolických kostelů se přidaly také dva kostely Českobratrské církve evangelické a čtyři Církve československé husitské. Projekt je součástí celorepublikové aktivity, do které se zapojilo už více než 200 míst. Jejich počet s blížícími se Vánoci narůstá.
V každém kostele v pražské arcidiecézi bude pro děti připravený malý dárek, a sice papírová figurka z betlému. Celkem bude k dispozici do vyčerpání zásob 35 figurek. Betlém vytvořila Marion Lišková. Přehled figurek a kulisy k vytištění, stejně jako další informace na stránkách Křesťanské Vánoce.
Praha 1 – Staré Město, kostel sv. Františka z Assisi. Vyřezávaný dřevěný polychromovaný betlém zhotovil pro křížovníky v roce 1937 akademický sochař Václav Andres.
Hrusice, kostel sv. Václava. Zde můžete navštívit ručně vyřezávaný betlém z dílny řezbáře Františka Másla z roku 1949. Jedná se o jeden z jeho „velkých betlémů“, který čítá asi 50 postav.
Projekt je propojen rovněž s akcí Betlémské světlo, kterou organizuje Junák – český skaut. Lidé si mohou přijít na vybraná místa zapálit svíčku od světla dovezeného přímo z jeskyně v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus. Tato betlémská světla budou svítit v kostelech u betlémů a budou k dispozici v předem daných časech.
Tradici betlémů založil podle legendy ve 13. století sv. František z Assisi ve střední Itálii. Toužil dát Bohu všechno, úplně všechno, stát se na Bohu zcela závislým. Se svým přítelem Janem z Greccia na Vánoce 1223 připravil živé jesličky. Slavili u nich bohoslužbu a atmosféra byla tak silná, že si lidé brali i slámu z jesliček domů na památku. Jeden z životopisců sv. Františka, Tomáš z Celana, popisoval zázraky uzdravení, které se děly poté, když si lidé odnesli domů slámu z těchto jesliček. Od té doby se v kostelích začaly stavět betlémy. Z kostelů do domácností se u nás přenesly betlémy před 200 lety. Mnozí lidé si je sami vyřezávali. Bylo to důsledkem nařízení císaře Josefa II., který betlémy v kostelích zakázal. Ať už máme betlém koupený, nebo vyrobený, připomíná atmosféru narození Ježíše a jeho odkaz všem lidem.
Betlémy budou v kostelích k vidění po celou dobu vánoční, která začíná v předvečer slavnosti Narození Páně (Štědrým večerem) a končí svátkem Křtu Páně (v roce 2025 je to 12. ledna). V některých kostelích zůstávají až do svátku Uvedení Páně do chrámu čili do Hromnic (2. února).
Veškeré informace o betlémech, zapojených kostelích, časech zpřístupnění i nabídce doprovodných akcí jsou na stránkách KŘESŤANSKÉ VÁNOCE. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.