Jen v Praze můžete navštívit 50 svatostánků a ve Středočeském kraji 25 míst. Vedle katolických kostelů se přidaly také dva kostely Českobratrské církve evangelické a čtyři Církve československé husitské. Projekt je součástí celorepublikové aktivity, do které se zapojilo už více než 200 míst. Jejich počet s blížícími se Vánoci narůstá.

  • Vánoční hra Sestav si svůj betlém

V každém kostele v pražské arcidiecézi bude pro děti připravený malý dárek, a sice papírová figurka z betlému. Celkem bude k dispozici do vyčerpání zásob 35 figurek. Betlém vytvořila Marion Lišková. Přehled figurek a kulisy k vytištění, stejně jako další informace na stránkách Křesťanské Vánoce.

  • Zajímavé kostely

Praha 1 – Staré Město, kostel sv. Františka z Assisi. Vyřezávaný dřevěný polychromovaný betlém zhotovil pro křížovníky v roce 1937 akademický sochař Václav Andres.

Hrusice, kostel sv. Václava
. Zde můžete navštívit ručně vyřezávaný betlém z dílny řezbáře Františka Másla z roku 1949. Jedná se o jeden z jeho „velkých betlémů“, který čítá asi 50 postav.

  • Betlémské světlo

Projekt je propojen rovněž s akcí Betlémské světlo, kterou organizuje Junák – český skaut. Lidé si mohou přijít na vybraná místa zapálit svíčku od světla dovezeného přímo z jeskyně v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus. Tato betlémská světla budou svítit v kostelech u betlémů a budou k dispozici v předem daných časech.

  • První betlémy

Tradici betlémů založil podle legendy ve 13. století sv. František z Assisi ve střední Itálii. Toužil dát Bohu všechno, úplně všechno, stát se na Bohu zcela závislým. Se svým přítelem Janem z Greccia na Vánoce 1223 připravil živé jesličky. Slavili u nich bohoslužbu a atmosféra byla tak silná, že si lidé brali i slámu z jesliček domů na památku. Jeden z životopisců sv. Františka, Tomáš z Celana, popisoval zázraky uzdravení, které se děly poté, když si lidé odnesli domů slámu z těchto jesliček. Od té doby se v kostelích začaly stavět betlémy. Z kostelů do domácností se u nás přenesly betlémy před 200 lety. Mnozí lidé si je sami vyřezávali. Bylo to důsledkem nařízení císaře Josefa II., který betlémy v kostelích zakázal. Ať už máme betlém koupený, nebo vyrobený, připomíná atmosféru narození Ježíše a jeho odkaz všem lidem.
Betlémy budou v kostelích k vidění po celou dobu vánoční, která začíná v předvečer slavnosti Narození Páně (Štědrým večerem) a končí svátkem Křtu Páně (v roce 2025 je to 12. ledna). V některých kostelích zůstávají až do svátku Uvedení Páně do chrámu čili do Hromnic (2. února).

Veškeré informace o betlémech, zapojených kostelích, časech zpřístupnění i nabídce doprovodných akcí jsou na stránkách KŘESŤANSKÉ VÁNOCE. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.