Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
05. 07. 2013Rubrika
Zprávy z regionůTémata
MLADÉ BŘÍŠTĚ (PELHŘIMOVSKO) | Občanské sdružení, které se dlouhodobě věnuje mapování a obnově drobných památek, vybudovalo novou naučnou stezku. Vede po obyčejné polní cestě a podél ní stojí replika smírčího kříže, dřevěný a kovový kříž, ale i pět informačních panelů.
Krajina Vysočiny je bohatá také na drobné památky a právě jim je věnována nová naučná stezka s názvem Křížek v polích, která bude otevřena v pondělí 8. července v 16 hodin u kostela sv. Jana Křtitele v Mladých Bříštích u Humpolce. „Nejrůznější kříže jsou totiž zatím ještě stále nejrozšířenější památky roztroušené po volné krajině, a proto si určitě vlastní stezku zaslouží,“ řekl Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce.
Nová naučná stezka chce upozornit právě na zapomenuté a poničené kříže, které čekají na obnovu. Panely seznamují s důvody stavění křížů, s jejich ničením za minulého režimu a také s důvody pro jejich záchranu. „V krajině nacházíme kříže v nejrůznějším stavu. Některé jsou s láskou a úctou udržované, jiné zůstávají zapomenuté, zarostlé v křoví, jinde zůstal jen kamenný podstavec nebo jen prázdné místo mezi dvěma lípami a vzpomínka,“ informoval Pavel Koubek.
Stezka je vyvrcholením ročního projektu, kterým se sdružení Zelené srdce s podporou Nadace VIA a ČSOB snažilo na kříže upozornit. Součástí projektu byl loňský minifestival Pro křížek v polích nebo ocenění Křížek v polích děkuje pro jednotlivce i organizace, kteří se zasloužily o záchranu některého z křížů. Na projektu se podíleli také hendikepovaní. „Vybavení naučné stezky vznikalo v chráněné dílně FOKUS Vysočina v Pelhřimově, a mohli jsme tak díky projektu podpořit toto zařízení,“ vysvětlil další přínos Pavel Koubek.
Občanské sdružení Zelené srdce se mapování a obnově drobných památek věnuje od roku 2005. „Za tu dobu se nám podařilo obnovit a udržovat patnáct křížů a u mnoha dalších aspoň uklidit, ale při tempu dva obnovené kříže za rok máme již vytypované kříže na dalších několik desítek let,“ dodává Pavel Koubek a doufá, že nová stezka pomůže zapojit další lidi do péče o tyto památky.
Bližší informace o občanském sdružení Zelené srdce naleznete v KATALOGU SLUŽEB.