Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
26. 05. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
PRAHA | Ve dnech 13.–19. května se konal 10. ročník festivalu Open House Praha. Budovami a doprovodnými programy prošlo o 20 tisíc návštěvníků více než v loňském roce. Akce vyvrcholila během víkendu, kdy bylo otevřeno 115 budov ve 13 městských částech.
Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe-institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy budovy Praha hlavní nádraží. Tato místa patřila k největším lákadlům jubilejního 10. ročníku festivalu Open House Praha. Mnohé budovy jsou jinak veřejnosti běžně nepřístupné. To platí například i o budovách ministerstev – průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, dopravy či kultury, stejně tak o vile na Libušince a Národním archivu na Chodově. Velký zájem byl o návštěvu Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, zaujaly i staré loděnice v Podolí, vinohradská sokolovna nebo funkcionalistické garáže Pod Slovany. Unikátem bylo zpřístupnění kaple Božího hrobu na Zderaze od Jana Blažeje Santiniho-Aichela, která svým vzhledem vychází z podoby kaple stojící uvnitř Chrámu Božího hrobu Ježíše Krista v Jeruzalémě.
Hlavním tématem letošního jubilejního ročníku festivalu byla myšlenka města otevřeného a přístupného pro všechny, která se prolínala celým programem. Připraveny byly speciální prohlídky pro rodiny s dětmi nebo návštěvníky s hendikepem. Bezbariérové tematické akce byly realizovány v rámci projektu Open House Europe s podporou Evropské unie. Interaktivní městská hra Open Senses, kterou připravili studenti Arts managementu Vysoké školy ekonomické, rovněž pracovala s myšlenkou co nejvíce přístupného města. Návštěvníci si na pěti stanovištích v centru metropole vyzkoušeli, jaké to je, když člověk třeba dobře nevidí nebo je na vozíku. Díky splněným úkolům mohli vyluštit tajenku a na konci získat odměnu.
Součástí týdenního festivalu architektury byly v rámci doprovodného programu přednášky, komentované procházky, speciální prohlídky, výstavy či umělecká představení. V týdnu tak mohli zájemci navštívit tři desítky akcí, jejichž součástí byl například workshop zaměřený na fyzickou přístupnost budov a velká debata odborníků nazvaná Otevřeně o Praze: město přístupné všem, která byla tlumočená do českého znakového jazyka. Letošní novinkou byla aplikace Open House Praha, která nabízela nejen všechny praktické informace týkající se otevírací doby a prohlídky, ale rovněž průběžně aktualizované údaje o čekací době v budovách, délce prohlídek či chat.
Festival otevírající lidem běžně nepřístupné budovy chystá organizační tým v průběhu celého roku. Nemohl by však proběhnout bez zapojení stovek dobrovolníků, kteří během víkendu provázeli budovami, fotografovali nebo byli po ruce návštěvníkům ve festivalovém centru v Kampusu Hybernská, kde byl ke koupi mimo jiné Festivalový průvodce a další sortiment, fungovala tu také stavitelská herna pro děti od Czech Repubrick.
Více informací naleznete na stránkách OPEN HOUSE PRAHA. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.