Do letošní sezony vstoupily vybrané památky s rozšířenou nabídkou pro návštěvníky se speciálními
potřebami. Na Hrádku u Nechanic je hlavní prohlídkový okruh přeložen do českého znakového jazyka, aby se zámek mohl představit i neslyšícím návštěvníkům. Ti si pomocí svých telefonů či tabletů stáhnou v jednotlivých interiérech přes QR kódy videa, která je seznámí nejen s historií, ale i vybavením či původním účelem místností, kterými procházejí. Stejná bezplatná služba je nabízena na
zámku ve Slatiňanech, kde je nabídka rozšířena o možnou prohlídku zahrady a také technického přízemí objektu. Pro lepší komunikaci s neslyšícími jsou pokladní vybavení dorozumívacími kartami.

Pro nevidomé návštěvníky jsou k dispozici haptické knížky, které jim představí základní historii objektu a jeho největší zajímavosti. Tyto knihy jsou k zapůjčení na vyžádání v hospitálu Kuks, na zámku Lemberk, Sychrov a na hradě Grabštejn. Haptické plány areálu či jednotlivých pater zapůjčuje zámek Litomyšl, haptické půdorysné modely objektů jsou k dispozici na severočeském FrýdlantěLemberku. Řada památek nabízí plně bezbariérové okruhy, případně je hendikepovaným návštěvníkům umožněna prohlídka přízemí objektu.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR podepsala s Národním památkovým ústavem memorandum o dlouhodobé spolupráci v oblasti zpřístupňování památkových objektů osobám s hendikepem. Smyslem projektu je umožnit těmto lidem návštěvu vybrané památky za pomoci asistentů či jejich doprovodu.

Nabídku pro návštěvníky s hendikepem naleznete na internetových stránkách NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU.