Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
25. 12. 2015Rubrika
Zprávy z regionůTémata
CHOTĚBUZ (KARVINSKO) | V Chotěbuzi-Podoboře se chýlí k závěru dostavba archeoparku. Areál by se měl veřejnosti opět zpřístupnit příští rok na jaře. Archeopark spravuje Muzeum Těšínska.
Největší změnou pro návštěvníky bude nová vstupní budova do areálu. Čtyřpatrový objekt s výtahem nabídne potřebné zázemí pro návštěvníky i zaměstnance, které v archeoparku dosud chybělo. V přízemí budovy bude recepce se sociálním zařízením. „V druhém patře se bude nacházet expozice o historii keramiky, ale hlavně keramická dílna s pecí a hrnčířským kruhem, kde plánujeme pořádat různé akce pro děti i veřejnost,“ uvedla vedoucí archeoparku Veronika Chmelařová.
Třetí patro je vyhrazeno pro hlavní expozici zaměřenou na historii lokality. „Bude co nejvíce interaktivní. Návštěvníci uvidí dobové předměty či oblečení. Bude zde několik vitrín s historickými nálezy, ale také tady budou repliky různých předmětů, jako jsou například náramky či nože, které si návštěvníci budou moci osahat a vyzkoušet si je. Chybět nebude ani zařízení, kde poběží didaktická videa, nebo si zájemci prostřednictvím moderních technologií budou moci otestovat získané znalosti,“ upřesnila Veronika Chmelařová.
Čtvrté patro navazuje na novou přístupovou lávku k samotnému historickému areálu, který tak po úpravách bude bezbariérový a měl by být i lépe přístupný hendikepovaným návštěvníkům. Dosud totiž zájemci o prohlídku museli k archeoparku vystoupat po více než stovce příkrých schodů. Strop posledního podlaží navíc zdobí fólie s hvězdným nebem.
Úprav doznal i samotný archeopark, kde přibyly například dvě repliky historických objektů. „Objevila se tam nová železářská pec a také byly rekonstruovány některé stávající dřevostavby,“ uvedla Veronika Chmelařová. Podle ní by měl být areál po úpravách pro návštěvníky atraktivnější, zaměřit se chce také na zážitkové programy. „Byli bychom velmi rádi, kdyby byl archeopark prostředkem k tomu, jak udělat muzeum velmi živým a interaktivním prostředím, kde si návštěvníci mohou poznání vyzkoušet všemi smysly,“ řekla Veronika Chmelařová. Příchozí by si tak mohli zkusit třeba pečení chleba nebo se seznámit s tavením železa. Archeopark plánuje i spolupráci se školami. Renovaci zhruba za 47 milionů korun zčásti pokryje evropská dotace. Stavebně je areál dokončen, od počátku příštího roku se bude pokračovat v interiérech.
Archeopark v Chotěbuzi je replikou slovanského sídliště z období od poloviny 8. až do 11. století. Archeologická lokalita patří k nejvýznamnějším pravěkým a středověkým památkám Těšínského Slezska. Více informací naleznete na stránkách ARCHEOPARKU V CHOTĚBUZI.