V první části výstavy je pozornost zaměřena na architekta Josepha Hardtmutha, který se ve službách knížecí rodiny Liechtensteinů a ve spolupráci se zahradními architekty podílel na vytváření krajinné kompozice například v Lednicko-valtickém areálu (Minaret či akvadukt), ale také na urbanistickém začlenění staveb do krajin oblasti rakousko-moravského pomezí (zámečky, kostely, školy, zříceniny a obelisky).

Druhá část se věnuje Josephu Hardtmuthovi coby podnikateli, vynálezci a zakladateli firmy ve Vídni, jenž přišel s řadou inovací. Mimo jiné vymyslel způsob výroby tuhy z méně kvalitního typu grafitu. Na jeho práci navázal syn Carl, který převzal otcem založenou továrnu a kvůli dalšímu rozvoji ji roku 1848 přenesl do Českých Budějovic, v jejichž okolí se nalézal dostatek potřebných zdrojů.

V Carlových stopách pak pokračoval jeho syn Franz, který vymyslel nový výrobek, tužku Koh-i-noor, uvedenou na trh v roce 1889 s netypickou barvou – žlutou. Ta se brzy stala symbolem kvality a známou po celém světě. Stál také u zrodu vynálezu sedmnáctistupňové tvrdostní škály, která využívala k označování kombinaci písmen a číslic.

Ve třetí části je mapována historie firmy Koh-i-noor Hardtmuth (L. & C. Hardtmuth) ve 20. století, kdy se rodina vyrovnávala s rozpadem habsburské monarchie, ztrátou společenské prestiže a národnostními spory pro svůj německý původ. Expozice sleduje dále vývoj za okupace a zejména poválečného období, kdy se již znárodněná firma stala součástí socialistického hospodářství. Společnost, přestože v průběhu své historie několikrát změnila svůj název, dosáhla světové proslulosti a stala se jednou z nejvýznamnějších tuzemských firem. Rovněž hrála celosvětově vůdčí roli na poli tužkárenského průmyslu a její zavedené inovace jsou dodnes akceptovány i konkurenčními výrobci.

Bližší informace naleznete na stránkách NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA.

Zpráva vznikla v rámci mediální spolupráce s muzei a galeriemi v projektu OSM VÝSTAV, které byste o prázdninách neměli minout. Nenechte si ujít další tipy.