Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
26. 06. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
PÍSEK | Prácheňské muzeum v Písku připravilo na hlavní turistickou sezonu výstavu Malba v Písku. V expozici, kterou najdete v reprezentačních prostorách Galerie, se představuje celkem 11 malířů spjatých s Pískem, jejichž tvorba vznikla v posledních 50 letech.
Během letní sezony muzeum vždy připravuje tradičně jednu velkou výstavu. V minulých letech návštěvníkům nabídlo tvorbu Václava Špály inspirovanou řekou Otavou, jedny prázdniny byly věnovány Keltům na jihu Čech, loni se kurátoři zaměřili na významnou malířskou rodinu Skálů, jejíž členové v 19. století žili a tvořili v Písku. Letošní léto zasvětila kurátorka výtvarných sbírek Martina Měřičková píseckým malířům současnosti.
Lakonický název Malba v Písku nedává moc pochybností o tom, co na výstavě bude k vidění. Vybráno bylo 11 nejvýraznějších osobností zdejší výtvarné scény a jejich tvorba je rozdělena do dvou okruhů – první z nich tvoří pedagogové, kteří působili na místních uměleckých školách. Založení tří škol tohoto druhu v 90. letech se stalo pro píseckou kulturu požehnáním, však na nich vyučovali akademičtí malíři, restaurátoři a sochaři.
Jako první byla Václavou Altschmiedovou a Milanem Blahoutem založena roku 1992 Střední uměleckoprůmyslová škola (nyní Vyšší odborná škola restaurátorská). V roce 1994 následovala Soukromá střední výtvarná škola, založená také Václavou Altschmiedovou, a Soukromá vyšší odborná škola filmová, otevřená v roce 1996 Vladanou a Miloňem Terčovými.
V první části výstavy tak budou k vidění díla „malířů-pedagogů“ Františka Romana Dragouna (1916–2005), Romana Kubičky (1948–2020), Ivy Petrové (*1963), Jana Sýkory (1933–2017), Jiřího Řeřichy (*1951) a Dalibora Říhánka (*1946).
Druhý okruh je uspořádán z děl píseckých autorů, kteří jsou svou tvorbou vzájemně propojeni a jejich výtvarný projev souzní. „I když jsou mezi jednotlivými osobnostmi značné generační rozdíly, lze v jejich práci najít určitou paralelu. V tomto smyslu nelze mluvit o Petrovi Mano (*1961) či Michalu Jánském (*1966), aby nebyl zmíněn František Trávníček (1953-2020). Stejně tak při rozhovoru o malbě či grafice Františka Trávníčka přijde dříve či později slovo na Václava Rožánka (1913–1994). A u posledně jmenovaného se nevyhneme spojení s profesorem Divadelní fakulty Akademie múzických umění Oldřichem Smutným (1925–2013),“ uvádí kurátorka výstavy.
Převážná část z asi 50 vystavených obrazů pochází ze sbírek muzea, některá díla zapůjčili soukromí sběratelé. Během léta nabídne muzeum možnost se s některými z malířů setkat na komentovaných prohlídkách, které budou 17. července a 14. srpna, vždy od 16 hodin. K výstavě vychází katalog, který mimo vystavená díla přináší i drobné medailonky autorů. Zdejší malba je prvním z výtvarných oborů, který muzeum soubornou výstavou představí, v dalších letech se pak dostane i na další – například na fotografii, grafiku či sochařství.
Výstava Malba v Písku je k vidění v Galerii Prácheňského muzea v Písku do 18. srpna, a to denně od 9 do 18 hodin mimo pondělí. Akce je finančně podpořena městem Písek. Můžete se obrátit na kurátorku Martinu Měřičkovou, +420 799 508 573, merickova@prachenskemuzeum.cz.
Bližší informace naleznete na stránkách PRÁCHEŇSKÉHO MUZEA V PÍSKU.
Zpráva vznikla v rámci mediální spolupráce s muzei a galeriemi. Také v letošním roce jsme připravili prázdninový projekt OSM VÝSTAV, v kterém vám představíme osm výjimečných výstavních počinů, které byste v rámci svých letních cest a výletů neměli minout.