Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
03. 06. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
KADAŇ (CHOMUTOVSKO) | Městské muzeum připomíná letos výstavou Kadaňský mír 1534 výročí 490 let od podpisu důležité mírové dohody. Připomínka začne historickou slavností v sobotu 8. června, při které návštěvníci uvidí hostinu smíření v zahradě františkánského kláštera.
Kostýmovaný živý obraz nazvaný hostina smíření bude doprovázet dobové hudební, taneční a šermířské vystoupení. Výstava Kadaňský mír 1534 bude k vidění v budově kláštera až do 28. října 2024.
V červnu roku 1534 se Kadaň stala místem důležité schůzky říšských panovníků a diplomatů. Předcházel tomu krátký válečný konflikt, při kterém hesenská armáda landkraběte Filipa porazila 13. dubna habsburskou armádu v bitvě u Lauffenu. Po bitvě došlo k obsazení Württemberska, které se vrátilo pod vládu vévody Ulricha.
Obsazení země bylo třeba potvrdit diplomatickou dohodou. A tak saský vévoda Georg Bradatý sezval do nedávno založeného horního města Annabergu diplomaty obou stran. Vévodu Ulricha a landkraběte Filipa zastupoval saský kurfiřt Johann Friedrich, habsburské zájmy hájil kardinál Albrecht Braniborský, arcibiskup mohučský a magdeburský, arcikancléř Svaté říše římské. Postupně se do Annabergu sjelo množství diplomatů z obou stran a jednání byla přesunuta do většího královského města Kadaně.
Do Kadaně přijel i římský a český král Ferdinand I. se svým dvorem a papežský nuncius Pier Paolo Vergerio. Jednání bylo úspěšné a jeho výsledkem byla písemná dohoda, podepsaná 26. června 1534. V dohodě říšská knížata včetně Filipa, Ulricha a obou saských panovníků uznávají Ferdinandovu volbu římským králem. Ten na oplátku uděluje Württembersko Ulrichovi jako dočasné léno a potvrzuje tak nastalé rozložení sil. Na závěr schůzky proběhla v zahradě františkánského kláštera velkolepá snídaně, jejíž rekonstrukci uvidí návštěvníci při vernisáži výstavy v sobotu 8. června od 10 do 17 hodin.
Výstava Kadaňský mír 1534 návštěvníky seznámí s kontextem těchto událostí. K vidění budou dobové artefakty nejen z kláštera, zbraně a mince. Hlavním exponátem, kolem kterého se tehdy vše točilo, bude Lutherův německý překlad Bible, který vyšel tiskem poprvé právě v roce 1534. Knihu zapůjčí Národní památkový ústav ze sbírek na hradě Křivoklát. Tato unikátní kniha bude k vidění pouze od 8. června do 7. července. Celá výstava pak až do 28. října 2024, v červnu, září a říjnu od čtvrtka do neděle, v červenci a srpnu denně mimo pondělí.
Více informací najdete na stránkách KULTURA KADAŇ.
Zpráva vznikla v rámci mediální spolupráce s muzei a galeriemi. Také v letošním roce pro vás chystáme prázdninový projekt OSM VÝSTAV, v kterém vám představíme osm výjimečných výstavních počinů, které byste v rámci svých letních cest a výletů neměli minout. Kadaň s ohledem na vernisáž zmiňujeme již teď, představování ostatních začne na konci června.