Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
14. 08. 2023Rubrika
Zprávy z regionůTémata
PLASY (PLZEŇSKO) | Národní technické muzeum otevřelo již 25. stálou expozici. Nachází se v bývalém pivovaru plaského kláštera, v Centru stavitelského dědictví. V atraktivní instalaci najdeme funkční repliky středověkých stavebních strojů vyrobených původními postupy.
Nová expozice představuje v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie a její zpřístupnění veřejnosti doplňuje ucelený výklad dějin stavitelství v plaském areálu Národního technického muzea. Realizace byla podpořena z Integrovaného regionálního operačního programu.
„Středověké stavební stroje byly geniální. Byly založené na fyzikálních zákonech a sloužily i pro výrobu jednoduchých náhradních dílů. Všechna tato zařízení aplikují dovedně základní mechanické principy, díky kterým bylo možné efektivně využít omezenou lidskou či zvířecí sílu třeba při zdvihání a přemisťování těžkých břemen, při zatloukání pilotů pro základy staveb i při dalších stavebních činnostech. Nová stálá expozice je mimořádným příspěvkem k poznání středověkého stavitelství z doby císaře a krále Karla IV. a jeho syna Václava IV.,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.
„Součástí nové expozice jsou tři unikátní repliky středověkých stavebních strojů, které zhotovil a experimentálně využíval tesařský mistr Petr Růžička. Jedná se o klecový jeřáb vyrobený dle předlohy v bibli Václava IV., beranidlo zhotovené podle vyobrazení tzv. husitského anonyma a vrátek s vijákem podle vyobrazení v knize Domenica Fontany,“ doplnil autor expozice Jakub Chaloupka, kurátor Národního technického muzea.
Kromě obdivuhodných obřích strojů se návštěvník v iluzivním prostředí středověkého staveniště seznámí s fungováním tehdejších řemeslných hutí, jednotlivými řemesly, která byla při stavbě potřeba, nástroji a materiály, jež se ve středověku běžně používaly. Expozice je doplněna i o obrazový a filmový materiál, který dokumentuje výrobu replik strojů a jejich následné využití ve stavební praxi.
Centrum stavitelského dědictví
Národní technické muzeum vybudovalo nové expozice v letech 2009–2015 v objektu někdejšího pivovaru a v prostorách hospodářského dvora. Vzniklo tak unikátní pracoviště, v jehož programové náplni se prolíná prezentační a edukační funkce muzea se zážitkovými aktivitami zaměřenými na širokou návštěvnickou obec.
Bližší informace naleznete na stránkách CENTRA STAVITELSKÉHO DĚDICTVÍ. Zpráva vznikla v rámci mediální spolupráce s muzei a galeriemi v projektu OSM VÝSTAV, které byste o prázdninách neměli minout. Nenechte si ujít další tipy.