Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
07. 08. 2023Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM | Valašské muzeum v přírodě zachránilo díky Národnímu muzeu a Lesům České republiky unikátní hájovnu, která se řadí mezi poslední svého druhu u nás. Hájovna z Valašské Bystřice je prvním zpřístupněným objektem nově vznikajícího areálu Kolibiska.
„Jsem vděčný Lesům České republiky za nabídku transferu hájovny, díky němuž se nám podařilo zachránit unikátní objekt před hrozící demolicí. Hájovnu jsme umístili mezi Valašskou dědinu a vznikající areál Kolibiska, a tak jsme účelně propojili okraj zástavby vesnice s prostředím lesa. Zasazením interiéru do 50.–60. let 20. století budeme prezentovat mladší doposud chybějící expozici, která poukáže na dílčí modernizaci bydlení. Návštěvníci si budou moci prohlédnout byt hajného a kancelář revírníka,“ zve do nové expozice Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
Vědecká rekonstrukce hájovny trvala necelé dva roky a vyžádala si finanční investici ve výši 12,3 milionu korun, která byla financována z rozpočtu Národního muzea v přírodě. Nejprve se podařilo zachránit nosnou trámovou konstrukci. Nové prvky se tesaly ručně tesařskými sekerami. Na renovaci a výrobě nových oken podle dobových technologií se podíleli studenti Integrované školy ve Vsetíně. Zdi a stropy interiérů zdobí ručně nahozená hliněná omítka. Na výzdobu stěn byly použity dobové válečky, šablony a barvy míchané z kaolínu. V objektu jsou osazena původní kamna kachlová i litinová.
Hájovna původně stála v údolí Břucko ve Valašské Bystřici. V roce 1920 ji postavil rožnovský velkostatek, který v ní zřídil centrum správy okolních lesů. Sloužila více než 90 let. Hajný František Stančík žil se svou rodinou v tomto domě 26 let od roku 1942. Jak různorodá byla jeho práce, je vidět na množství pomůcek v jeho kanceláři. Takto mohla kancelář vypadat po roce 1955.
V Hájovně najdeme i unikátní exponáty, například trezor připomínající dobu, kdy pro výplaty do hájovny chodili lesní dělníci z širokého okolí. Starobylý nástěnný telefon s klikou ukazuje, že kancelář byla centrem celého polesí. V chodbě stojí motorka JAWA 250 – kývačka. Expozici doplňuje komplex s kůlnou vybavený nářadím a pásovou pilou.
Bližší informace naleznete na stránkách VALAŠSKÉHO MUZEA V PŘÍRODĚ. Zpráva vznikla v rámci mediální spolupráce s muzei a galeriemi v projektu OSM VÝSTAV, které byste o prázdninách neměli minout.Nenechte si ujít další tipy.