Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
24. 01. 2023Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
Související záznamy katalogu
BRADNA RESTAUROVÁNÍ s.r.o.PRAHA | Kromě restaurování mnoha nemovitých kulturních památek došlo k obnově analyzátoru Diana TEP-02 ze sbírek Národního technického muzea v Praze. Své zkušenosti při akci prokázala společnost BRADNA RESTAUROVÁNÍ, s. r. o., odborný partner portálu PROPAMÁTKY.
Restaurování a konzervace počítače byly provedeny do pohledového, ale nefunkčního stavu exponátu. Počítač byl nově vybaven transportním rámem, který umožnil snadnější mobilitu celé sestavy. Před začátkem akce došlo po demontáži přístroje v muzejním depozitáři v Čelákovicích k transportu do restaurátorské dílny. Následovaly podrobná dokumentace, rovnání rámů, mechanické čištění korodovaných vrstev, tmelení, nátěr antikorozním základem a barevně shodnou vrchní barvou. Z každého modulu byla sejmuta čelní deska s kladívkovým lakem. Ze všech čelních desek byly demontovány měřící přístroje, konektory, spínače, zdířky a další drobný materiál. Drobná zařízení byla částečně restaurována, konzervována a připravena ke zpětné montáži na panely. Čelní desky jednotlivých modulů byly opatřeny novým kladívkovým lakem.
Po konzultaci se zástupci Národního technického muzea bylo přikročeno k doplnění chybějících dílů stojanu a podvozkového rámu a současně k zakrytí zadní nepohledové strany plexisklem. Po dokončení celého procesu došlo k navrácení přístroje do muzejního depozitáře v Čelákovicích.
Elektromechanický diferenciální analyzátor Diana byl zkonstruován na půdě Ústavu teorie informace a automatizace Československé akademie věd v letech 1955–1960. Následně byl zapojen v laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, odkud byl v roce 1968 předán do majetku Národního technického muzea. Jde o počítač první generace fungující na bázi elektromechanických spojů a elektronek a vznikl zřejmě k provádění specifických výpočtů rovnic. Podle dokumentace z převodu do majetku Národního technického muzea byl analyzátor sestaven z vyřazených vojenských zařízení, zřejmě analogového počítače EUZ, který v letech 1950–1954 provozovala tehdejší Československá lidová armáda v rámci systému protivzdušné obrany. Na základě dokumentace se v současnosti jedná o nejstarší dochovaný exemplář raného analogového (elektromechanického) počítače československé provenience.
Zpráva z Katalogu služeb vznikla v rámci mediální spolupráce s redakcí portálu PROPAMÁTKY. Více bližších informací naleznete na stránce BRADNA.EU nebo také v KATALOGU SLUŽEB.